כותרת
> C;
1/1
בעלי חיים

בחג פורים ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מזהיר: שימוש בנפצים מסוכן לחיות המחמד

עכו בעלי חייםפורסם: 03.03.20 , 11:01ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

למרות האיסור על שימוש בנפצים ובחזיזים בפורים התופעה עדיין קיימת ומסכנת במיוחד את הכלבים.

חג הפורים כבר כאן וכחלק מהשמחה והחגיגה מתוכננות מסיבות ותהלוכות ברחבי הארץ בהשתתפות קהל רב. בחלק מהאירועים וכחלק מהאווירה הפורימית משולבים קולות נפץ ופיצוצים. למרות האיסור המוחלט על משחק עם חזיזים, קפצונים, כדורי נפץ וכל פריט המכיל אבקת שריפה, התופעה עדיין קיימת ומסכנת לא רק את בני האדם אלא גם את הכלבים. קולות הפיצוצים הרמים עלולים לגרום לכלבים לפגיעה בשמיעה, חרדות ולבהלה גדולה שבעקבותיהם הם יברחו, ייעלמו ואף עלולים להידרס. כלבים מפוחדים הבורחים למשמע הקולות הרמים עשויים אף לגרום לבהלה רבה בקרב אנשים החוששים מכלבים.

ד"ר אבי צרפתי, יו"ר ארגון הרופאים הווטרינריים ברשויות המקומיות מבהיר: "רעש הנפצים גורם לכלבים לפחד אינסטינקטיבי גדול והם מגיבים בלחץ ובהלה. התגובה הנפוצה ביותר לרעשים היא בריחת הכלב מבעליו. הכלבים מתחילים לרוץ ולאחר זמן מה, כאשר הם נרגעים הם אינם יודעים היכן הם נמצאים. לעיתים יש סוף טוב לסיפור וכעבור 4-5 ימים מוצאים הכלבים את דרכם חזרה הביתה. אך לא תמיד זה כך, ולצערנו, הכלביות ברשויות המקומיות וכן אלו של האגודות והעמותות מתמלאות בתקופה זו בכלבים שלא רק עברו חוויה מבהילה אלא גם איבדו את ביתם ומשפחתם, לצערנו חלקם אף מגיעים אחרי תאונה או פגיעה קשה.

גם כלבים ממושמעים, שאינם נוהגים להתרחק מבעליהם ואפילו כלבי שמירה שחונכו בקשיחות, עלולים להיבהל מאד ולברוח וזאת משום שחוש השמיעה שלהם מפותח מאד ולכן הם שומעים כל דבר בעוצמה מוגברת".

כיצד נגן על הכלבים במהלך פורים ונמנע מהם את החוויה המבהילה והמסוכנת?

בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות ממליצים:

  • יש להימנע מלקחת את הכלבים לאירועי פורים.

  • השאירו את הכלב סגור בבית או קשור בחצר.

  • בבית, סגרו היטב פתחי יציאה אפשריים כגון דלתות וחלונות כדי למנוע הימלטות הכלב וגם כדי להנמיך את עוצמת הרעש.

  • אם הכלב נמצא בחצר – דאגו שהחצר תהיה סגורה לחלוטין כך שלא תאפשר את בריחת הכלב.

  • אם בכל זאת הכלב נמצא בסביבת רעשים קיצוניים – שבו לידו, וודאו כי הוא קשור היטב והרגיעו אותו בליטופים ובדיבור רך ופנקו אותו עם משהו טעים לאכול . כמו כן, חלק מהכלבים עלולים להגיב בנביחות היסטריות, חשוב להרגיעם וללטפם – זאת במטרה לקשר את החוויה הלא נעימה שכלבכם עובר לדברים חיוביים.

  • במקרים קיצוניים ורק על פי המלצת הווטרינר המטפל, ניתן להשתמש בתרופות נוגדות חרדות.

ד"ר אבי צרפתי: "שמרו על הכלבים, הימנעו מלקחת אותם לתהלוכות ולחגיגות. אם אין ברירה, הקפידו שיהיו קשורים ברצועה וצמודים אליכם כדי שתוכלו להגן עליהם. בהזדמנות זאת אני מאחל חג שמח ובטוח לכולם".

בקצרה על הארגון:

ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות (ע"ר) מאגד תחתיו וטרינריים שתפקידם הוא פיקוח על בעלי חיים ומזון מן החי לצורך שמירה על בריאות הציבור, ביצוע פעולות למניעת הפצת מחלות בעלי חיים בתיאום עם משרדי החקלאות , הבריאות וגורמי ממשלה נוספים, קידום רווחת בעלי חיים בכפוף לחוקים ולתקנות, חינוך והסברה ופעילויות למען הקהילה בתחום הפיקוח וההגנה על בעלי חיים.