כותרת
> C;
1/1
מדורים נוספים

דיון נוסף בוועדת הכספים על הטבות המס לעכו

עכו מדורים נוספיםפורסם: 11.08.20 , 10:20ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אתמול ( ב' ) התקיים דיון נוסף בוועדת הכספים על הטבות המס לעכו , בעקבות הוראת השעה שהאריכה את הטבות המס שמקבלים תושביהם של 80 ישובים בצפון ובדרום ועל פי הצעה חוק פרטית של חברת הכנסת מיכל שיר מהליכוד שנועדה להגדיל נקודתית את הטבות המס שמקבלים תושבי עכו. בעוד בנהריה הטבת המס היא של 12% מהשכר עד לתקרת שכר של 204 אלף שקל בשנה, בעכו היא עד 9% ועם תקרת שכר של עד 156 אלף שקל בשנה.

הוראת השעה פגה בתחילת אוגוסט, זאת למרות ששר האוצר ישראל כץ וראש הממשלה החליפי בני גנץ הכריזו על הארכתה לפני מספר שבועות. מאז קיימת מחלוקת בין משרד המשפטים ויתר משרדי הממשלה לשרים ובין השרים עצמם בנוגע לאפשרות להאריך שוב את אותה הוראת שעה. שכן אותה חקיקה הגיעה בעקבות בג"ץ שקבע כי לא ניתן לחלק כאלו הטבות באופן לא שוויוני ומפלה. כעת הצעת החוק מבקשת להוסיף קריטריון לפיו יגדלו ההטבות לישובים מעורבים שיש בהם פחות מ-80% יהודים.

בדיון אמרה נציגת רשות המסים נטליה מירוניצב כי הצעת החוק שמבקשת נציגת הליכוד לקדם תהיה זהה לחלוקת הטבות המס הישנה - לא שוויונית ולא צודקת " למרות החלטת ועדת השרים בראשות ראש הממשלה שמבינים יותר טוב מדוע החליטו לקדם את הטבת המס לעיר עכו .

במהלך הדיון ניסה נציג משרד רה"מ, סמנכ"ל פנים תכנון ופיתוח ליאור פרבר, לטעון כי מדובר בסוגייה תקציבית (בעוד שבמשרד האוצר טוענים כי מדובר בעלות של 37 מיליון שקל .

ראש העיר עכו שמעון לנקרי טוען כי שר האוצר לשעבר כחלון אמר לו שהעלות היא 8-10 מיליון שקל).

יו"ר הוועדה משה גפני דרש לדעת מה יענו ליתר הישובים שנפגעו כעת, הודה כי "אנחנו נכנסו לסוגייה כעת. בוועדת השרים סוכם כי צריך לתת פתרון לעכו לאור העיוות שנוצר, צריך למצוא פתרון תקציבי ומבלי ליצור השפעת רוחב".

נציגת משרד המשפטים אמרה בדיון כי "הקריטריון לפיו שיעור התושבים היהודים לא עולה על 80% - אנחנו לא יודעים מה הבסיס שלו, אבל יודעים מה התוצאה שלו - עיר אחת בלבד עכו. יש פה חזרה לעידן הרשימות השמיות, זה עלול לעורר קושי משפטי, לאחר מכן יגיעו הצעות אחרות שינקבו בשמות של ישובים אחרים במפורש או במשתמע".

בסופו של דבר החליט גפני שלא לקדם את הצעת החוק הפרטית בשלב זה, לאחר שגם משרד המשפטים וגם הייעוץ המשפטי של ועדת הכספים התריע בפני קשיים משפטיים ,

היו"ר גפני סיכם כי אם הממשלה לא תקדם פתרון, הוועדה תעשה זאת.

לדבריו, "הטענות שלי נגד ראש הממשלה, שר האוצר ויתר השרים שמשאירים אותנו חשופים בצריח. המודל שקבעה הוועדה הוא מודל של קריטריונים שוויוניים ושקופים ולא רשימות שמיות, זו מציאות שאנחנו לא יכולים לחזור אליה".

צילום : ועדת הכספים דוברות הכנסת