כותרת
> C;
1/1

האם ישראל מוכנה למאבק ארוך בקורונה?

עכו פורסם: 22.04.20 , 09:47ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

כיום אין אדם שלא מכיר את השילוש הקדוש: שמירה על היגיינה, 100 מטר ויציאה מהבית עם מסיכה וכפפות. עם זאת, אם נעצור לבחון מה קורה מבחינת המוכנות של מדינת ישראל לקראת המשך המאבק בקורונה, נמצא שאומנם יחסית למגוון יעדים אחרים בעולם מצבנו "טוב", אך גם אנחנו ניצבים מול לא מעט קשיים, קרי מחסור משמעותי בציוד, ציוד מיגון עבור הצוות הרפואי ומכונות הנשמה. האם זה מפתיע? בהתחשב במצב של מערכת הבריאות ששנים מתריעים לגביה התשובה שלילית.

היערכות כללית

כיום מתחילים לדבר על ניצנים של חזרה לשגרה, אך ברור לכול שיעבור עוד זמן רב עד שהסיפור יהיה מאחורינו. מה בינתיים? בעורף יש להמשיך להישמע לשילוש הקדוש ואילו בחזית ברור לכל שהצלחתנו תלויה בהתקדמותו של החיסון ובכמות של מכונות ההנשמה שעומדות לרשותנו. היכן אנו עומדים כיום? ובכן המרוץ למציאת החיסון מתקדם ובאותה נשימה מסתמן חוסר במכונות הנשמה, חוסר שרק מחריף. מכאן שגם אם המצב נמצא "בשליטה", אין לדעת מה יוליד יום ואף יש מי שטוען שהשיא עוד לפנינו. אי לכך גופים ממשלתיים, פרטיים ורפואיים עושים כל שביכולתם עבור מטרה אחת: הגדלה של מלאי מכונות הנשמה ומסכות מגן.

תמונת מצב

נכון ל26 במרץ שליש ממכשירי ההנשמה שקיימים בארץ מצויים בשימוש, עובדה שאינה מרגיעה, אלא רק מחדדת את הצורך להגדיל את הכמות. מכאן שהמדינה משקיעה מיליוני שקלים עבור ייבוא מכונות הנשמה ומגייסת מגוון גופים מקומיים. כך למשל ניתן למצוא חברות שעשו הסבה מייעודן המקורי לטובת פיתוח מכונות הנשמה, ואף צה"ל סיפק כמה מאות מכונות.

מכונות הנשמה ועוד

לצד המצב של מכונות ההנשמה, גם בנדבכים נוספים קיימים פערים: הכוח הרפואי מותש, מספר המיטות אינו נראה מזהיר ובאופן כללי נערכים למספר רב של מונשמים, מספר שגבוה מסך המכונות שכיום עומדות לרשותנו, עובדה שרק מגבירה את המאמצים עבור ייבוא וייצור עצמי. האם מדובר במחדל? ובכן מצד אחד המציאות שופטת לחומרה, אך מצד שני השגרה מראה שהכמות של מכונות ההנשמה עד כה לא הטרידה איש, כך שגם ארגון הOECD שתפקידו לאסוף נתונים בעת שגרה התמקד בעיקר בספירת מלאי של מכשירי אולטרה סאונד וMRI, אך לא בספירה של מכונות הנשמה.

שנסכם?

כיום הכמות של מכונות ההנשמה עדיין מספקת, אך יחד עם זאת אם נבחן מספר תרחישים אפשריים, נגלה שמאוד ייתכן שכמות המונשמים תגדל באופן משמעותי ותתפוס אותנו לא ערוכים, מצב שעשוי לגרום לאנשי הרפואה לבחור את מי להציל. מה בנוגע לכוח הרפואי? הוא אולי מותש אך עומד במשימה בגבורה, ובאשר למצב המסכות, נציין שגם אם אין מספיק, כן ניתן להכין אותן לבד באמצעים ביתיים, כך שלא זה המכשול שעומד בפנינו. מלבד זאת ראוי לציין את הפגיעה המשמעותית בעסקים בשל התפרצות הנגיף, ועל ההשלכות הטמונות בכך.

מכאן עד שהדברים יתייצבו על כל אחד לזכור שהוא מחזיק באחריות אישית ולאומית - אם כל אחד ישמור על עצמו נסייע בבלימת המגפה. רק בריאות!