כותרת
> C;
1/1
חדשות

"חודש השלום 2022"

עכו חדשותפורסם: 16.09.22 , 07:54ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מאות נשים מתנועת "נשים עושות שלום" הישראלית ותנועת "נשות השמש" הפלסטינית החלו במסע משותף של חודש מהצפון לדרום בקריאה להנהגות שני הצדדים:

התחילו במשא ומתן מדיני וקדמו פתרון מדיני מקיף, בר קיימא וצודק לסכסוך הארוך והכואב

מאות מחברות תנועת "נשים עושות שלום" הישראלית ותנועת "נשות השמש" הפלסטינית החלו היום (חמישי) במסע משותף, מהצפון לדרום, בקריאה להנהגות בישראל וברשות הפלסטינית: שבו לשולחן המשא ומתן ופעלו לסיום הסכסוך. המסע, תחת הכותרת "מסע השלום 2022" החל היום בעכו והוא יימשך גם בג'סר א-זרקא, מודיעין, ירושלים, בית ג'אלה, תקוע, מייסר ועוטף עזה והוא יימשך לתקופה של חודש, מאמצע ספטמבר ועד אמצע אוקטובר.

תנועת ׳נשות השמש׳ היא תנועה שנוסדה ביולי 2021 על ידי קבוצה אמיצה של נשים פלסטיניות. מאז הקמתה, הצטרפו לתנועה הפלסטינית אלפי נשים המגיעות משכם, בית לחם, חברון, מזרח ירושלים ועזה. התנועה זכתה גם להכרה רשמית מצד כל הגורמים הפלסטיניים הרשמיים.

מאז היוסדה, יוזמת "נשות השמש" יחד עם תנועת "נשים עושות שלום" הוותיקה שורה של פעולות בדרישה מהמנהיגים להקשיב לקריאת האימהות ולפתוח בהקדם בשיחות ומשא ומתן על מנת להגיע לשלום צודק, מקיף ובר קיימא ולסיים את הסכסוך הארוך והכואב. שתי התנועות אינן מזוהות עם מפלגות כלשהן ופועלות מתוך מטרה לגייס תמיכה מקהלים שונים ומגוונים כדי להגיע לתמיכה אזרחית רחבה.

במהלך המסע, שמתקיים גם על רקע האירועים האחרונים, תתקיימנה צעדות משותפות של מאות נשים משתי התנועות בחומות עכו, בג'סר א-זרקא, בבית ג'אלה, בעוטף עזה ובנקודות נוספות. כך לאורך החודש, אחת לכמה ימים, תגענה הנשים למקום אחר ברחבי ישראל, כדי להביא את הקריאה לשלום למעגלים רחבים ככל שניתן. בכל אחד מהמקומות גם יתקיימו כנסים הפתוחים לקהל הרחב.

חודש השלום ייחתם באירוע שיתקיים במקביל ברמאללה ובירושלים בקריאה לנשיאי שני הצדדים: פעלו להשגת שלום צודק ומקיף לשני העמים.

לאחרונה שתי התנועות, 'נשות השמש' הפלסטינית ו'נשים עושות שלום' הישראלית ניסחו אמנה משותפת, ״קריאת האימהות״, תוך רגישות למגוון הקהילות משני הצדדים, ומתוך כבוד לצרכים, לאתגרים וליכולות של כל אחת מהתנועות. באמנה מציינות שתי התנועות, מתוך רצון להגן על הילדים בשני הצדדים ולשמור על חייהם: "אנו מאמינות שהרוב הגדול בעמינו שותף לשאיפתנו ההדדית. לכן, אנו דורשות ממנהיגנו להקשיב לקריאתנו ולפתוח בהקדם בשיחות ומשא ומתן תוך מחויבות נחושה להשיג, במסגרת זמן מוגבלת, פתרון מדיני לסכסוך הארוך והמכאיב. אנו קוראות לבנות ולבני שני העמים - הישראלי והפלסטיני, ולעמי האזור, להצטרף לקריאתנו ולהמחיש את תמיכתם בסיום הסכסוך. אנו קוראות למנהיגינו לגלות אומץ וחזון בכדי להביא את השינוי ההיסטורי שכולנו שואפים אליו. אנו משלבות ידיים בנחישות ובשותפות להשיב את התקווה לעמינו".

רים חג'אג'רי, ממנהיגות נשות השמש: "המסע לשלום הוא ארוך ומרובה אתגרים. את הכח והנחישות אנחנו מקבלות מעוד ועוד נשים שמצטרפות אלינו לתנועה. התחלנו כקבוצה של נשים בודדות והיום אנחנו כבר מונות אלפי נשים מהגדה ומעזה. אנחנו מפסיקות לשבת במושב האחורי, ונחושות לפעול ללא הרף עד שיתאפשרו חירות וחיים הוגנים ומכובדים עבור הילדים הפלסטינים ועבור הילדים הישראלים."

ד"ר יעל אדמי ממקימות ומובילות תנועת נשים עושות שלום, "יש כאן שותפות היסטורית של שתי תנועות נשים שלא יחדלו להשמיע את דרישתן שהנהגות שני העמים יקדמו הסכם מדיני שיבטיח עתיד של שלום, ביטחון וחירות לשני העמים. מאז הקמת השותפות וניסוח ״קריאת האימהות״, יותר ויותר נשים צעירות ומבוגרות מצטרפות אלינו ומחליטות להפסיק לשתוק, ולפעול ליצירת דרך אחרת. הגיע הזמן למנהיגות יוזמת ואמיצה שתייצר מציאות של תקווה, ושל עתיד אחר לילדינו".

קרדיט לצילומים: נשים עושות שלום