כותרת
> C;
1/1
ילדודס

"כל אחד יכול להיות מנהיג – גם פרפר"

עכו ילדודספורסם: 21.02.21 , 11:19ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

המראה המרהיב של פרפרים בחווה באי בפיליפינים גרם לסופרת אורית בראון אגמי לכתוב בסגר השני את "אביתר הפרפר" – ספר ילדים אקטואלי המעלה למודעות את חשיבות הגינות הציבוריות ובעלי החיים שבהן

"אנחנו בעיצומו של משבר אקולוגי עולמי שישפיע על כל אחת ואחד מאיתנו. לכן חשוב שההורים והילדים יהיו מודעים למצב, וכל אחד ישפיע בתורו ובדרכו במאבק להצלת העולם. הטבע העירוני חשוב וחיוני וכל אחד יכול להיות מנהיג – גם פרפר, וברגע שנוקטים בפעולה כלשהי זו תחילת הדרך לפתרון הבעיה". כך אומרת הסופרת אורית בראון אגמי, שבספר הילדים החדש שלה מעלה למודעות ציבורית את איכות הסביבה בדגש על נושא הקרוב לעולמם של הילדים – הגינות הציבוריות שבערים ובעלי החיים שהן מהוות עבורם אזורי מחייה.

לדבריה, הספר "אביתר הפרפר", המככב במקום הראשון באמזון בקטיגוריות של טבע, מדגיש עד כמה הטבע העירוני חשוב וחיוני לאקולוגיה. "הסגרים הגבילו אותנו בתנועה, וכתוצאה מכך רבים מצאו נחמה בגינות עירוניות הסמוכות לביתם, המשמשות פיסות של טבע במרחב העירוני. הספר נכתב בהשראת ביקורי בחוות פרפרים באי בפיליפינים לפני כשנתיים. המראה המרהיב של פרפרים בשלל צבעים נחרט אצלי בזיכרון. הספר נכתב במהלך הסגר השני עבור הילדים, סוכני השינוי של המחר. למרות שמדובר בספר לילדים קטנים, ההורים שמקריאים אותו הופכים ליותר מעורבים בנושא של האקולוגיה בעיר בכלל והחיוניות של ריאות ירוקות בערים בפרט".

כשבנה של בראון אגמי טייל בפיליפינים, היא הצטרפה אליו לחודש האחרון של הטיול. "ישנו במלון מפואר ומפנק ובלילה הוא הרגיש לא טוב והחום עלה לו. הרופא שהזמנו המליץ לפנות אותו לבית חולים, ואחרי שבוע במהלכו בני היה בבידוד בחדר, אמרתי לו שקניתי לו כרטיס טיסה לארץ ונשארתי ל'טיול אחרי צבא' שלי", היא אומרת בחיוך.

היא הגיעה לאי נידח וקטן שרובו ג'ונגל, ללא מכוניות או חנויות. "התארחתי בבית הארחה. בערב אמרתי למנהלי המקום, שאשמח ללמד אנגלית את ילדי האי. כשהתעוררתי בבוקר, שמעתי רעש אדיר בחוץ ודפיקות בדלת. יצאתי החוצה וראיתי הרבה ילדים בכל הגילים ממתינים לי. השמועה שלאי הגיעה מורה לאנגלית פשטה מפה לאוזן. נעמדתי על כיסא והתחלתי ללמד. נשארתי שם ללמד אותם אנגלית. זו הייתה חוויה יוצאת דופן. כך החל הרומן שלי עם ילדים, שמאוחר יותר העתקתי אותו גם לכפר נידח בהודו".

"אביתר הפרפר" הוא ספרה השני של בראון אגמי בסדרת ספרים שלה על איכות הסביבה המיועדת לילדים. האיורים בספריה אוירו על ידי מאיירת מוכשרת מאינדונזיה המתמחה בציורי טבע מרהיבים, והם זוכים למחמאות רבות מצד הילדים וההורים. שני הספרים דנים באקולוגיה מזוויות שונות: הספר הראשון בראייה רחבה יותר, ואילו הספר השני מטפל בבעיה נקודתית של התמעטות הפרפרים המאביקים פרחים ועל הצורך בשמירה ובטיפול של הטבע העירוני. הספר השלישי בסדרה צפוי להיכתב על ערמות הזבל הרבות שמייצר האדם ועל הנזקים הרבים שנגרמים לעולם כתוצאה מכך.

ספרה הראשון "העולם, האדם וקורונה גם", שהתברג תוך זמן קצר למקום הראשון והמכובד בקטגוריית איכות הסביבה באמזון ואף תורגם ליפנית ולאנגלית, מציע גרסה מעניינת לפרוץ הקורונה. העולם מזהיר את האדם עם שיטפונות ושריפות אבל האדם לא מבין. כתוצאה מכך מביא העולם לאדם את הקורונה. האדם מתחנן שהעולם ייקח אותה ומתנצל על הדרך בה התייחס לעולם. הסוף טוב: האדם מתחיל לשמור על העולם ואז העולם מעלים את הקורונה.

גיבור הספר החדש, אביתר הפרפר, הוא מנהיג עם נפש של ילד שמגלה שבמקום שדות בנו בניינים ולכן אין מספיק צוף לו ולחבריו הפרפרים. הוא מוביל את הפרפרים למקומות בהם יש שפע של צמחיה. צעד נועז הזה של אביתר ושל חבריו משפיע על הילדים, שמתגעגעים לפרפרים, לירוק ולפרחים, והם לוחצים על הוריהם שידאגו לכך שהפרפרים יחזרו. ההורים גורמים ל"אנשים בחליפות" – נציגי המנהיגות המקומית בעיר, לחוקק חוק לשמירת הטבע העירוני, וכך חוזר הירוק לעיר. השמועה מגיעה לפרפרים, שאביתר מובילם בחזרה לעיר.

הספר החדש ייצא לאור בקרוב בתרגום לערבית, עם דמות נשית של פרפר. בראון-אגמי: "כמי שעבדה עם שמעון פרס הגדול, שעשה ימים כלילות למען שלום עם שכנינו הערבים ויסד ראשון את הקשרים הדיפלומטיים עם מרוקו, היה לי מאוד חשוב להנגיש את הספר לילדים דוברי ערבית ושהספר יגיע ל-20 אחוז מהאוכלוסייה בישראל הדוברת ערבית. התרגום לספר כבר מוכן, ובקרוב יועלה לאמזון בערבית ויופץ בערים ערביות".

היא הופתעה לגלות שהמילה 'פרפר' בערבית נכתבת בלשון נקבה. כתוצאה מכך הפרפר הפך לפרפרית, וכך מספר שעוסק באיכות סביבה נולד ספר ילדים פמיניסטי בערבית בו הגיבורה היא מנהיגה. "אני מקווה שהוא יתקבל בברכה בחברה הערבית, שהיא מסורתית בעיקרה אבל בשנים האחרונות צומחות בה הרבה מנהיגות: נשות עסקים, נשות רפואה ונשים מצליחות רבות בתחומים נוספים".

בראון אגמי, תושבת תל אביב, אם לשלושה ופעילה פוליטית, מתנדבת בימים אלה בבית ספר בשכונה ד' ביפו, בו קיים שילוב בין ילדים יהודים לילדים ערבים, מלמדת תקשורת אקטואלית ואנגלית ונהנית מכל רגע. היא עוסקת בעיקר עם ילדים, מתוך אהבה והבנה שההשקעה הטובה ביותר והנכונה בתיקון העולם מתחילה עם הדור הבא. "שני המקצועות החשובים ביותר הם רפואה והוראה. הרבה מעבר ללימודי האנגלית, אני מלמדת ילדים הגדלים בפריפריה, שנקודת ההתחלה שלהם נמוכה: אופטימיות, שאפתנות, לחלום בגדול ולהגשים".

היא עבדה במשך שנים רבות כעיתונאית בעיתונים ארציים ואף שימשה כדוברת מרכז פרס לשלום. במשך שנים רבות בערו בקרבה התחום החברתי והדאגה לסביבה. היא הייתה ממקימי ארגון ללא מטרת רווח שהכשיר ארגונים חברתיים בישראל לעבודה אפקטיבית עם התקשורת, ולימדה אנגלית באי קטן בפיליפינים ובכפר נידח בהודו. כיום היא עוסקת בהוראת אנגלית, תקשורת ואקטואליה לילדים מהפריפריה החברתית.

במהלך עבודתה היא מונתה לסמנכ"לית בארגון אג'נדה המסייע ללמד עמותות כיצד לעבוד עם כלי התקשורת, שם נחשפה מקרוב גם לנושא איכות סביבה. "כל העניין החברתי מאוד חזק אצלי. תיקון עולם שמוביל אותי בחיים החל בהשמעת הקול של החלשים דרך התקשורת, עבר לעולם העמותות לשינוי חברתי והגיע למעלה בפוליטיקה ולאחרונה הגעתי למקום בו נמצאים סוכני השינוי החשובים ביותר – הילדים".

אורית בראון אגמי עם הספר אביתר הפרפר, צילום: יהורם גלילי

אורית בראון אגמי עם הספר אביתר הפרפר, צילום: יהורם גלילי

אורית בראון אגמי עם הספר אביתר הפרפר, צילום: יהורם גלילי

אורית בראון אגמי עם הספר אביתר הפרפר, צילום: יהורם גלילי

אורית בראון אגמי עם הספר אביתר הפרפר, צילום: יהורם גלילי

אורית בראון אגמי בחוות הפרפרים באי קבילאו בפיליפינים, צילום: פרטי

אורית בראון אגמי מלמדת אנגלית באי קבילאו, פיליפינים, צילום: פרטי 

אורית בראון אגמי בחוות הפרפרים באי קבילאו בפיליפינים, צילום: פרטי

אורית בראון אגמי בחוות הפרפרים באי קבילאו בפיליפינים, צילום: פרטי