כותרת
> C;
1/1
חדשות

כנס "הגליל במרכז" בהיכל התרבות בעכו

עכו חדשותפורסם: 20.10.21 , 11:23ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בבוקר יום חמישי שעבר התכנסו בהיכל התרבות עכו חברי כנסת, ראשי רשויות, מובילי דעה, אנשים מהישוב שהגליל חשוב להם, האולם היה מלא עד אפס מקום.

לגליל יש ייצוג חזק והגיע הזמן שהדברים יצאו לפועל.

הכנס היה בנוי מהצהרות של חברי הכנסת ובפאנלים של שיח של שאלות ותשובות.

ההתחייבויות וההצהרות נרשמו – עכשיו הזמן לקיים!

כנס "הגליל במרכז" שנערך בסוף השבוע שעבר בעכו בהשתתפות שרים בכירים, חברי כנסת, ראשי רשויות ונציגים בכירים מכל הגופים ומגזרים בצפון היה מפגן מרשים של עוצמה צפונית והצהרות מחייבות של נציגי הצפון בשלטון.

כנס שיזם אשכול רשויות גליל מערבי בשיתוף כל חמשת אשכולות הרשויות בצפון ומועצת הגליל.

הגיעו מאות משתתפים שזכו לשמוע את שרי הממשלה וחברי הכנסת, נציגי הצפון עלו לבמה בזה אחר זה והצהירו על שינוי בסדר העדיפויות הלאומי ועל תוכניות וחזון ארוכי טווח לגליל ולצפון כולו.

בכנסת הנוכחית מכהנים לא פחות מ-23 חברי כנסת תושבי הצפון, מספר חסר תקדים אשר עמד לנגד עיני מארגני הכנס במטרה ליצור כוח צפוני חזק ומביל בין מקבלי ההחלטות.

שר המשפטים, גדעון סער הודיע לנוכחים כי בכהונתו תוקם אוניברסיטה ראשונה בצפון והוא מתחייב לכך, מתוך תפיסה כי אוניברסיטה היא עוגן מרכזי להזנקת האזור כלכלית ודמוגרפית.

עוד הצהיר סער כי המלחמה בפשיעה בחברה הערבית עומדת בראש סדר העדיפויות החקיקתי ושורת הצעות חוק מוגשת מטעם משרדו לאישור הממשלה - החמרת ענישה על החזקת נשק, הרחבת סמכויות משטרה לחיפוש, צו למאבק בפשיעה כלכלית ועוד.

ניצן הורוביץ, שר הבריאות הצהיר כי יפעל להקמת בית חולים בקריות, תוכנית אשר נתקעה בשל חוסר היציבות והתפקוד של המערכת הפוליטית בתקופת הממשלה הקודמת.

עוד הצהיר הורוביץ כי רפורמת קיצור תורנויות המתמחים תחל בצפון על מנת למשוך רופאים לפריפריה.

הורוביץ אף הבטיח להשקיע 650 מיליון שקלים בחיזוק הבריאות בחברה הערבית לצמצום הפערים, דבר שרלוונטי לגליל ולצפון במיוחד.

שרת התחבורה והזהירות בדרכים, מרב מיכאלי הצהירה כי כבר בימים הקרובים תובא לאישור הממשלה ההחלטה לבטל את הקמת שדה התעופה ברמת דוד וכי החלופות נשקלות.

עוד אמרה מיכאלי: "אנו נכפיל את מספר המוספים לאוטובוסים ונכפיל את שירותי האוטובוסים בגליל ובצפון.

אנחנו נייצר תקן, שכל סלילה של כביש, כל הקמה של תחנה, תבוא עם הקישוריות המתאימות לה – שביל אופניים, מדרכות ותשתית לכלים קלים".

בסיום דבריה הצהירה מיכאלי: "יותר מדי שנים ישראל הייתה מדינת יו"ש – והגיע הזמן שתחזור להיות מדינת הנגב והגליל".

עודד פורר, השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ושר החקלאות ופיתוח הכפר אמר כי תוכנית מגן הצפון של אביגדור ליברמן שהופסק תקצובה בממשלה הקודמת תחזור לחיים וכבר מתוקצבת בסך 5 מיליארד שקלים בתקציב החדש.

בהמשך להצהרתה של שרת התחבורה מרב מיכאלי כי תבוטל ההחלטה להקים שדה תעופה ברמת דוד, אמר פורר כי "יהיה שדה תעופה בצפון, אנו בוחנים אופציות למיקום אבל הממשלה הזו תעשה, בניגוד לעבר - היא פשוט תקבל החלטות ותבצע".

שרת הפנים איילת שקד הצהירה: "הממשלה תצטרך להכניס יד לכיס להתחדשות עירונית בצפון".

שקד אמרה כי משרד הפנים יחד עם משרד השיכון מנסים למצוא פתרונות יצירתיים שיאפשרו התחדשות עירונית גם בפריפריה וכי הצפון משופע בערים קלאסיות למיזם.

"ערך הקרקע נמוך ולכן הממשלה תצטרך להשקיע" אמרה שקד, והצהירה כי היא ושר השיכון מכווני מטרה, מחויבים לנושא וכבר מתחילים בהליכי תכנון בישובים רבים בצפון, תוך בדיקת דרכים שונות של שיפוי ועידוד יזמים .

מפקד מחוז צפון במשטרת ישראל, ניצב שמעון לביא, תיאר את חומרת המצב של הפשיעה בחברה הערבית בצפון ומעורבותה במערכות המוניציפליות באמצעות סחיטה ואיומים.

"אנחנו במלחמה" הצהיר לביא.

עמר בר לב, השר לביטחון פנים אמר כי הפשיעה ברחוב הערבי לא צמחה יש מאין אלא נוצרה מתהליך ארוך שנים של השתלטות משפחות פשע בגלל הזנחה של מדינת ישראל את הישובים הערביים והערים המעורבות.

בר לב הוסיף כי "חלק מהמשימה שלנו היא לפגוע בארגוני הפשע דרך הכיס.

מעבר לכך אנו מבצעים באופן אינטנסיבי שורת מבצעי סיכול ופשיטה על יעדי פשע ע"י משטרת ישראל במחוז צפון ומחוז חוף, זהו שינוי של דפוסי פעולה וסדר עדיפויות.

אנו לא משלים עצמנו שהאלימות תיעלם מחר אבל אנחנו נצמצם אותה ונטפל בגורמי עומק".

הכנס שנועד לגבש כוח מוביל של שרים וחברי כנסת תושבי הצפון ולהציג את הצעת המחליטים התקציבית של מועצת הגליל לממשלה, הוכתר כמוצלח ופורה.

כעת נותר לעקוב אחרי פעולות משרדי הממשלה השונים ולבדוק האם אמנם תתחולל מהפכה בסדר העדיפויות והגליל יוצב סוף סוף במרכז.

צילום RITVO PHOTOGRAPHY