כותרת
> C;
1/1
שתפו אותנו ברשתות החברתיות|עשו לנו לייק

חרדה דכאון וטראומה | מכון יוגבטלפון: 072-3925197

הפרעות חרדה הן הסוג הנפוץ ביותר של בעיות נפשיות הפוגעות במבוגרים וילדים. חרדות מופיעות הן בקרב אנשים הסובלים מבעיות אחרות והן בקרב אוכלוסייה בריאה ומתפקדת.

טיפול בחרדות בחיפה ובצפון

הפרעות חרדה מתפתחות מגורמים כמו תורשה, תהליך ואופי הגדילה בשנים המוקדמות ואירועי חיים בשלב מאוחר יותר. לפעמים הסיבות ברורות, אבל לעיתים לא. בין אם הסיבה ידועה או לא, הטיפול יעיל. יחד עם זאת, רבים נמנעים מהגעה לטיפול נפשי בעקבות דעות קדומות או חוסר מודעות.

חרדה מתפתחת מתוך תגובת “הלחם ברח” שהיא התגובה הטבעית של הגוף למצב סכנה. כאשר התגובה הינה מוגזמת ביחס למקור “הסכנה” אזי אנו מכנים זאת חרדה. כאשר התגובה מותאמת זהו פחד טבעי, נורמטיבי ויעיל.

טיפול פסיכולוגי בחרדה

כדי לטפל בחרדה צריך להבין את ההקשרים בה היא מופיעה, וללמוד להתמודד עם תגובות החרדה הפיזיות, הקוגניטיביות וההתנהגותיות. תהליך זה מתבצע בטיפול פסיכולוגי.

טיפול בחרדות – הקץ לחרדות טיפול יעיל ומהיר בחיפה

כאמור, חרדה מתבטאת באופן התנהגותי, קוגניטיבי ופזיולוגי. ההיבט הפיזיולוגי הוא תגובת ה”הלחם ברח” שמתבטאת בין היתר בדפיקות לב מואצות, מתח שרירים, יובש בפה, והזעה. ההיבט ההתנהגותי יכול להיות הימנעות או בריחה מהדבר המפחיד, או תחושת שיתוק מולו. ההיבט הקוגניטיבי הוא המחשבות שעוברות לנו בראש לגבי הדבר המפחיד, ומניעות את כל התהליך. בנוסף, לפעמים לאדם החרד יש תחושה של ניתוק מעצמו או פחד למות או “להשתגע”. לפיכך, כדי להתמודד עם מצבי חרדה צריך לשנות את מחשבות שלנו בנוגע לאירוע המפחיד, ולהתעמת עם האירוע המפחיד בצורה הדרגתית. התמודדות זו מפחיתה את התגובות הפיזיולוגיות שלנו ומאפשרות תפקוד יעיל מול המצב המפחיד.

הטיפול היעיל ביותר בחרדות

טיפול בחרדות – כיום ידוע שהטיפול היעיל ביותר בחרדות הנו טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (CBT). ניתן לשלב טיפול זה עם טיפול תרופתי, אולם עדיף ללא טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי אמנם מקל על הסימפטומים, אולם אינו גורם לשינויי מתמשך לאחר הפסקת נטילת התרופה. לעומתו, הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי מאפשר שינויי במקור של החרדה ולכן הוא מתמשך לאורך זמן. בטיפול התנהגותי-קוגניטיבי, המטופל מקבל ארגז כלים, הכולל שיטות אשר הוא יכול להשתמש בהן גם במצבים אחרים לאורך חייו.

הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי הוא היעיל ביותר כיום. כדי להגביר את יעילותו, אני נוהגת לשלב גישות נוספות היעילות גם הן לטיפול בחרדה כגון: הרפיה, EFT ו EMDR. גישות אלו משלבות עבודה על ההיבטים הפיזיולוגיים של החרדה בנוסף להיבטים הקוגניטיביים.

החלמה מחרדה כתוצאה מטיפול מוצלח נגד חרדות בצפון

הטיפול הפסיכולוגי מסייע לאנשים להתגבר על החרדה. אולם, קצב ההחלמה שונה מאחד לשני. ישנם אנשים שמספר מועט של מפגשים טיפוליים מספיקים להם לצאת ממצב של חרדה, אולם אחרים יזדקקו לזמן ממושך יותר. ככל שהחרדה הינה הבעיה היחידה ממנה סובל האדם, הטיפול יהיה קצר יותר. אולם באם יש קשיים נוספים כגון מצבי חרדה נוספים, מחשבות טורדניות או דיכאון, אזי הטיפול יתמשך, ומכאן החשיבות הרבה של התאמת הטיפול לצרכיו של הפרט.