כותרת
> C;
1/1
חדשות

נלחמים בבירוקרטיה בגליל: "המרכז לקידום היתרים בתעשייה" יצא לדרך!

עכו חדשותפורסם: 24.05.23 , 10:12ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

באשכולות גליל מערבי ובית הכרם חנכו את 'המרכז לקידום ההיתרים בתעשייה' - מרכז ההיתרים לרישוי תכנון ובנייה לתעשייה הראשון בישראל ויפעל במרחב שני האשכולות. האשכולות נבחרו בתחילת השנה על ידי משרד הכלכלה והתעשייה ומשרד הפנים להפעיל את המרכז שנועד לשפר את הסביבה העסקית ולקצר את משך הקמת המפעלים והליך הרישוי. על פי המצב הקיים היום, הליך הקמת מפעל בישראל אורך בין 4-5 שנים והוא נובע מהליך מורכב הכולל אישורים שונים של עשרות גורמים בממשלה וברשות המקומית, זאת לצד איתור קרקע זמינה לתעשייה. כעת, עם תחילת פעילות המרכז, הוא צפוי להפחית את משך הזמן להוצאת היתר בנייה למפעלים חדשים וקיימים בכ-50% מהמצב כיום. המרכז ייתן מענה למעל 20 יישובים ואזורי תעשייה שונים במרחב האזורי וצפוי לטפל בשנה הקרובה במאות היתרים.

באירוע החגיגי השתתפו בין היתר גם מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשיה אמנון מרחב, מנכ"ל רשות הרגולציה יואל בריס, יו"ר אשכול בית הכרם ראש עיריית כרמיאל משה קונינסקי, יו"ר אשכול גליל מערבי וראש עיריית עכו שמעון לנקרי, מנכ"לי האשכולות רז טישלר ומירב בן שימול, ראשי ערים ונציגים נוספים ממשרדי ראש הממשלה, הפנים, הכלכלה וממינהל התכנון השותפים להקמת המרכז.

יו"ר אשכול גליל מערבי וראש העיר עכו, שמעון לנקרי: "מרכז ההיתרים הוקם במטרה לתת פתרונות לחסמים המרכזיים אשר עומדים בפני התעשיינים בנוגע לקבלת רישוי והיתרי בנייה. הקמת המרכז מהווה דוגמא כיצד ע״י שיתוף פעולה ניתן להוביל לצמיחה אזורית של כלל הרשויות. ברצוני להודות למשרד הפנים, משרד הכלכלה ולמשרד האוצר ולברך את השותפים לדרך בברכת הצלחה רבה בשיתוף הפעולה לטובת התעשיינים והיזמים מרשויות אזור הגליל המערבי ובית הכרם. מרכז ההיתרים יהווה בית עבורם למתן מענה מקצועי וזירוז תהליכים. אנו גאים להיות מובילים בהקמת מרכז כדוגמתו".

יו"ר אשכול בית הכרם וראש העיר כרמיאל, משה קונינסקי: "שיתוף הפעולה בין האשכולות, הרשויות ומשרדי הממשלה הוא חשוב ומשמעותי, יקצר תהליכים רבים, יקדם את התעשייה והכלכלה ויסייע רבות לפיתוח האזור כולו. אחד האתגרים מולם אנו מתמודדים יום יום הוא הצורך בבסיס תעסוקתי וכלכלי איתן ואיכותי לכלל תושבי האזור, תוך ביסוס וקידום התעשייה במרחב. היום, מבית הכרם והגליל המערבי יוצאת הבשורה לכל תעשיית ישראל!".

מנכ״לית אשכול גליל מערבי, מירב בן שימול: ״כחלק מחזון האשכול לייצר מנופים כלכליים משמעותיים לצמיחת הגליל המערבי הצענו ונבחרנו להוביל הקמת מרכז ראשון מסוגו לטובת תעשיינים ויזמים מהאזור כולו. אני מודה למשרדי הממשלה על הבחירה בנו להוביל את הבשורה ועל שיתוף הפעולה עם שותפינו אשכול בית הכרם״.

מנכ"ל אשכול בית הכרם, רז טישלר "בשורה אמיתית לתושבי האזור! אשכול בית הכרם יחד עם אשכול גליל מערבי גאים להיות מובילים בקידום התעשייה והתעסוקה בכל הארץ. אחרי עבודת הכנה משמעותית בחודשים האחרונים, שמחנו היום לצאת לדרך יחד עם שותפינו. הדרך לשינוי אמיתי מתחילה בשיתוף פעולה אזורי".

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, אמנון מרחב: "משרד הכלכלה והתעשייה הוא גורם מוביל בממשלה בשיפור הסביבה העסקית והפחתת נטל הרגולציה. אנו שואפים לקיצור זמנים באופן משמעותי, על מנת לאפשר לתעשייה ולמגזר העסקי להתחרות באופן הוגן ולהוביל את המשק לצמיחה"

מנכ"ל משרד הפנים רונן פרץ: "הקמת המרכז נועדה להנגיש ולשפר את תהליך הוצאת ההיתרים על ידי סינכרון כלל הגורמים במקום אחד במטרה לסייע הן לשיפור הסביבה והן לקידום הליכים אשר יתרמו בין השאר גם לצמצום הפערים בין המרכז לפריפריה. אני מאמין בחשיבות האזורית ובכוחה לחזק את המענים המקומיים לקידום תעשיה וסביבה עסקית ומברך על כך שהאשכולות האזוריים מובילים את פיתוח המרכז ובטוח כי יוזמה זו תוסיף לחיזוק השלטון המקומי בכלל ובאזור הצפון בפרט".

מנהל מינהל תעשיות במשרד הכלכלה, עוז כץ: "מדובר במודל ייחודי המביא את כלל גורמי הממשלה והשלטון המקומי לשתף פעולה ולעבוד יחד, באופן ששם את היזם במרכז וחוסך ממנו את ההתרוצצות בין הגורמים השונים, מצמצם עלויות מיותרות, מעניק ודאות ומקצר את לוחות הזמנים. מודל ייחודי זה יעסוק גם בזיהוי חסמים רוחביים בהליך היתר הבנייה לתעשייה, והמלצה לגורמים הרלוונטיים על פתרון החסמים".

קרדיט צילום לתמונות המצורפות: Ritvo photography