כותרת
> C;
1/1
חינוך

עכו , בצפון : בבתי הספר נפתח שבוע הגלישה הבטוחה לעידוד מוגנות ולמיגור תופעות אלימות ברשת

עכו חינוךפורסם: 09.02.20 , 11:39ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
עכו , בצפון : בבתי הספר נפתח שבוע הגלישה הבטוחה לעידוד מוגנות ולמיגור תופעות אלימות ברשת, ולצייד התלמידים בכישורי החיים להתמודדות עם אתגרי הסייבר והמרחב המקוון
'משרד החינוך בכלל ומחוז הצפון בפרט , מייחסים חשיבות מסדר גבוה לכל הקשור בהגברת המוגנות ברשת . מהיום ובמשך הימים הבאים , במסגרת 'שבוע המוגנות ברשת' נמשיך לפעול ולהעצים את העשיה הנוגעת למיגור תופעות האלימות ברשת, ולצייד את התלמידים בכישורי החיים הנדרשים להתמודדות עם אתגרי הסייבר , המירשתת והמרחב המקוון'.
כך , מנהלת המחוז , ד''ר אורנה שמחון .
החל מהבוקר מציינת מערכת החינוך בצפון את שבוע הגלישה הבטוחה, שמוקדש השנה לנושא: 'סוף שיתוף במחשבה תחילה'. שורה של פעילויות חינוכיות ומערכי שיעור ממוקדי גיל מניעים את הפעילויות בדגש מיוחד על התמודדות עם אלימות רשת מוסר דובר המחוז , דויד גורלי .
בשבוע זה מתקיימים שיתופי פעולה הדוקים עם מוקד 105 והמטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת, ומערכת החינוך מחדדת מסרים מותאמי גיל שעוסקים ומציפים את הסכנות הטמונות ברשת, ומתמקדת בהיבטים הפליליים של פגיעה ברשת.
דגשים שיועלו בבתי הספר בצפון בכלל ובעכו בפרט : בעל יסודיים: אין לצלם תמונות מביכות , פוגעניות או רגישות. לכל אחד שמורה הזכות לפרטיות, וחובה להזכיר שגיל האחריות הפלילית הוא 12 ומעלה.
דגשים שיועלו בבתי הספר היסודיים: פרסום "מצחיק" עלול להעליב או להביך אחרים, חובה להפעיל שיקול דעת לפני כל פרסום, והמשמעות היתירה שנודעת להתחשבות ולאכפתיות כלפי הזולת והאחרים.
בנוסף, מתקיימים השבוע מפגשים מקוונים עם מומחים בתחום הבטיחות ברשת, בתי הספר העל יסודיים יארחו הרצאות שוטרים ונציגי מוקד 105, ויזומנו מעגלי שיח , סדנאות אתגר ופעילויות פליאה חינוכיות בנושא "זמן מסכים".
נתוני המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת מלמדים כי בין פברואר 2018 ועד לסוף שנת 2019 נרשמו יותר מ-12 אלף אירועים של פגיעות פליליות ואזרחיות בקטינים ברשת.
עוד עולה כי בשנת 2019 התקבלו 7,655 פניות למוקד הפניות, ויותר משליש מהפניות נוגעות לפגיעות על רקע מיני. הקטגוריות המובילות בפניות למוקד הן בריונות, הצקה, שידול והטרדת קטינים ברשת, עבירות מין, ואיום בהתאבדות או חשש לחיי אדם. רוב הנפגעים הם בגילאי 12-14, ומספר הנפגעים הרב ביותר הוא בגיל 13, בשיעור של 16% מכלל הפניות. מתוך כלל המדווחים, 69% הן ילדות ונערות ו-31% הם ילדים ונערים.
סוגיית קידום הגלישה הבטוחה ברשת פונה בעיקר לבני נוער , בין היתר כדי להפוך אותם לשגרירים שיתווכו גלישה בטוחה בקהילה.
במסגרת זו למשל , במהלך השבוע החולף הופעל פרויקט בשם 'עשרת ימי תגובה', שבמהלכו הוקמו חמ"לים בכלל בתי הספר של רשת 'אורט', כאשר התלמידים פועלים לניטור תגובות משמיצות ולעידוד שיח חיובי ומכבד ברשת.
בני הנוער מעורבים בתחום באמצעות קמפיינים אישיים ובפעילות חינוכית , אתגרית ומניעתית, בליווי צוות חינוכי מקצועי, והם מעלים את הנושא לסדר היום הבית־ספרי והקהילתי. במהלך השנים הוכשרו אלפי בני נוער, שהגיעו למאות אלפי משתמשי אינטרנט ברשת כדי לחנכם לניות משתמשים מכבדים , מתחשבים וחיוביים .