כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

קנס כספי וצו סגירה הוטל על בעלת מזנון נייד בעכו שהורשעה בניהול עסק ללא רישיון

עכו נדל"ן וכלכלהפורסם: 01.01.20 , 09:58ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

קנס כספי וצו סגירה הוטל על בעלת מזנון נייד בעכו שהורשעה בניהול עסק ללא רישיון

"ניהול עסק ללא רישיון, עת מדובר בעסק לממכר מזון, מסכן מוחשית ומיידית את בריאות הציבור", כך פסק בסוף השבוע שעבר שופט בית משפט השלום בעכו, ויליאם חאמד שגזר על תושבת העיר המנהלת מזנון נייד ללא רישיון עסק קנס של 10,000 ₪.

בנוסף הורה השופט על האשה לסגור את המזנון. צו הסגירה ייכנס לתוקף בתום 15 חודשים ממתן גזר הדין, אלא אם כן יינתן עד אז רישיון כדין לעסק. כמו כן, נדרשה האשה לחתום על התחייבות כספית של 15,000 ₪ להימנע מביצוע עבירה דומה. בכך קיבל השופט את עמדת עיריית עכו שיוצגה על ידי התובע העירוני עו"ד אסף שלם.

מתברר, שהמזנון הנייד פעל ללא רישיון עסק מזה כארבע שנים במקום מרכזי לא הרחק מתחנת הרכבת בעיר.

עוד קבע השופט בהחלטתו: "העבירה של ניהול עסק ללא רישיון פוגעת בעקרון שלטון החוק, המחייב כי ניהול עסק כאמור ייעשה כדין ובהתאם להיתר מהרשות המוסמכת הרלבנטית".

במהלך הדיון בבית המשפט טען התובע העירוני, כי לפי עמדת משרד הבריאות הפעלת העסק מסכנת את בריאת הציבור ולפיכך האינטרס הציבורי מחייב לצוות על סגירת העסק על מנת לשמור על ציבור הצרכנים ובריאות התושבים. עוד טען עו"ד שלם, כי הפעלת עסק ללא רישיון היא חמורה במיוחד כשמדובר בעסקי מזון, וכי מדובר בעבירה כלכלית שמטרתה עשיית רווח ותו לא.

מנגד, טען פרקליטה של האשה בין השאר, שיש לדחות את צו הסגירה לתקופה של שלוש שנים על מנת לאפשר לה לפעול להוצאת רישיון עסק.

בגזר הדין קבע השופט: "הצורך בניהול עסק מסוג זה לפי רישיון כדין נועד גם על מנת להבטיח כי העסק מנוהל לפי התנאים שקבעו משרדי הממשלה הרלבנטיים, לרבות משרד הבריאות, המשטרה וכיבוי אש, ולוודא כי מתקיימים בעסק כל האמצעים והתנאים המיועדים להבטיח את שלום הציבור".

בכוונת הלשכה המשפטית בעירייה לערער על גזר הדין, זאת לאור העובדה שצו הסגירה ייכנס לתוקפו כאמור רק בתום 15 חודשים.