כותרת
> C;
1/1
בריאות

שיתוק מוחין תסמינים, אבחון ורשלנות רפואית

עכו בריאותפורסם: 10.10.21 , 14:38ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

שיתוק מוחין הוא מונח מטריה שמתייחס לקבוצת מצבים, ונובע כתוצאה מפגיעה במוח המתפתח. בעוד שקיימים מספר גורמים סביבתיים וביולוגיים שעשויים לתרום להתפתחות שיתוק מוחין, במקרים רבים המחלה מתפתחת כתוצאה מסיבוך בהריון או כתוצאה מרשלנות רפואית שמובילה לפגיעת לידה זו.

לאור שכיחות מקרי שיתוק מוחין והעובדה שבמקרים רבים רשלנות רפואית עשויה לתרום לפגיעת לידה זו, מאמר זה בוחן מקרוב את העובדות על שיתוק מוחין תסמינים, אבחון ורשלנות רפואית. אם ילדכם אובחן כחולה שיתוק מוחין, חשוב שתתייעצו עם עורך דין על מנת שיסייע לכם לקבוע אם יתכן כי מחלת הילד שלכם נגרמה או הוחמרה בגלל רשלנות רפואית.

עובדות על שיתוק מוחין

שיתוק מוחין יכול להתבטא באופנים שונים, בהתאם לאזור המוח שנפגע. בעוד שלרוב האנשים שחיים עם המחלה יהיה שילוב של ליקויים קוגניטיביים ומוטוריים, שיתוק מוחין תסמינים והסוגים הספציפיים של המחלה מסווגים כדלקמן:

שיתוק מוחין ספסטי

הצורה הנפוצה ביותר של שיתוק מוחין, שמאופיינת בנוקשות שרירים, טווח תנועת שרירים מוגבר ותנועות שאינן רצוניות.

המחלה עשויה להשפיע רק על צד אחד של גופו של הנפגע או על כל גופו, וסוג זה של שיתוק מוחין מהווה כשמונים אחוזים מכלל המקרים.

שיתוק מוחין דיסקינטי

בסוג זה של שיתוק מוחין, הנפגעים אינם מסוגלים לשלוט בתנועותיהם ועשויים לחוות תנועות מטלטלות מהירות, עוויתות, או שילוב כלשהו של שיתוק מוחין תסמינים.

שיתוק מוחין אטקסי

שיתוק מוחין מסוג זה משפיע על האיזון והתיאום של הנפגע ועלול להשפיע על יכולתו לכתוב או לאחוז בחפצים.

שיתוק מוחין תסמינים

אבחון שיתוק מוחין מתרחש בחודשים הראשונים או בשנה הראשונה לאחר לידת תינוק. הסיבה לכך היא שהתסמינים של שיתוק מוחין בדרך כלל אינם מתבררים עד שניתן לקבוע בוודאות שהתינוק אינו משיג את אבני הדרך המצופות לגילו. באופן ספציפי, שיתוק מוחי תסמינים כוללים:

בתינוקות מתחת לגיל חצי שנה, תסמיני שיתוק מוחין עשויים לכלול:

 • נוקשות או רפיון איברים.
 • הארכת יתר של הגב והצוואר.
 • תנועת ראש משתרכת בהרמה ממצב שכיבה.

בתינוקות בגילאי חצי שנה עד עשרה חודשים, תסמיני שיתוק מוחין עשויים לכלול:

 • חוסר יכולת להתהפך לשני הכיוונים.
 • חוסר יכולת לקרב את הידיים או להביא את הידיים לפה.
 • קפיצת אגרוף ביד אחת כשהיד השנייה מושטת.

בתינוקות מעל גיל עשרה חודשים תסמיני שיתוק מוחין עשויים לכלול:

 • גרירת רגל אחת תוך ניסיון לזחול עם הרגל והיד הנגדית.
 • חוסר יכולת לזחול על ארבע.

חשוב להבין שחלק מהילדים עשויים להציג כל אחת מתסמינים אלו של שיתוק מוחין, אבל יתכן שלא תיקבע אצלם אבחנת המחלה, מכיוון שהתפתחותו של כל ילד תהיה שונה במקצת. אם אתם מבחינים בכמה תסמיני שיתוק מוחין אצל התינוק שלכם, חשוב שתתייעצו עם הרופא לצורך אבחון נכון.

רשלנות רפואית שגורמת לשיתוק מוחין או לפגיעות לידה אחרות

למרבה הצער והטרגדיה, יתקיימו מקרים מסוימים של שיתוק מוחין שעשויים להתרחש כתוצאה מטעויות או כתוצאה מהתנהגות פזיזה של איש מקצוע רפואי לפני הלידה, במהלכה או לאחריה. באופן ספציפי, רשלנות רפואית כזו עשויה להתרחש במקרים כמו:

 • אי זיהוי ותגובה מיידית לסימני מצוקה של האישה או העובר במהלך הלידה או מיד לאחריה.
 • אי טיפול בזיהום אצל האישה, כמו למשל דלקת קרום המוח.
 • אי ביצוע ניתוח קיסרי כשברור שיש צורך בניתוח.
 • שימוש שגוי במלקחיים.

חשוב להבין שייתכנו צורות אחרות של רשלנות רפואית שעלולות לתרום לפציעות הלידה שגורמות לשיתוק מוחין. מכיוון שלא תמיד ברור אם התרחשה רשלנות רפואית שתרמה לשיתוק מוחין, חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה לפגיעות לידע לצורך הערכה מקצועית של המקרה.

FREEPIK