כותרת
> C;
1/1
אורח חיים

תאונות עבודה שוות כסף לתושבי עכו

עכו אורח חייםפורסם: 30.06.20 , 10:57ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מתי מקבלים פיצוי בגין פגיעה בעבודה? האם אירוע מוחי מוכר כתאונה?

תושבי עכו והאזור משתלבים כיום במגוון רחב של סוגי עבודות. בין היתר, אפשר למשל לראות את העלייה במקומות העבודה בסקטור הפרטי, בענפי התעשייה וגם בענפי השירותים והמסחר. בד בבד עם התהליך הזה, יש מגמה ברורה של עלייה במודעות לנושא של תאונות. מצד שני, לא כל מי שזכאי לפיצוי מהמוסד לביטוח לאומי יודע על כך או מבין מה עליו לעשות על מנת לממש אותו.

הדרך הכי טובה לקבל את הפיצוי הקבוע בחוק עבור סוגים שונים של תאונות עבודה היא להתייעץ עם עורך דין. אבל עוד לפני כן, חשוב להכיר את מאפייני החוק ולהבין מה בעצם ההבדל בין תאונה רגילה לבין פגיעה בעבודה.

האם נפגעת? הנה המאפיינים של תאונות עבודה

האמת היא שהחוק בישראל מגדיר פגיעה בעבודה באופן יחסית ברור. ספציפית יותר, מדובר על סעיף 80 שמבוסס על מספר מאפיינים:

  1. זמן התאונה – הדבר החשוב ביותר הוא להוכיח שהתאונה אירעה תוך כדי עבודה. אף על פי כן, יש לזכור שמדובר גם על תאונה שהתרחשה בזמן העבודה וגם על תאונה שהתרחשה במקום העבודה.
  2. סיבת תאונת העבודה – החוק קובע שניתן לקבל פיצוי במידה ותאונת העבודה התרחשה עקב עבודה. במקביל, יש התייחסות חיובית בחוק למצב שבו התאונה התרחשה עקב סיכוני מקום העבודה.
  3. אירוע מוחי או לבבי – הסוגייה הופכת להיות מורכבת יותר במקרים של אירוע מוחי או לבבי. כאן, החוק קובע שאירועים אלו עשויים להיות מוכרים בתור פגיעה בעבודה – אבל רק אם נגרמו כתוצאה מאירוע ספציפי בעבודה.

בפועל, האירוע צריך להיות חד פעמי, קיצוני וסמוך למועד שבו התרחש האירוע המוחי או הלבבי. בכל מקרה אחר ובניגוד לפגיעה פיזית כאמור לעיל, יהיה קשה עד בלתי אפשרי לקבל פיצוי על פגיעה בעבודה בגין אירוע מוחי או לבבי.

קביעת פיצוי עבור פגיעה בעבודה

מאמץ להוכחת פגיעה בעבודה משתלם בטווח הקצר והארוך. בטווח הקצר, הוא מסייע בהתמודדות עם המעסיק ומגדיל את סיכויי ההצלחה להטיל עליו את האחריות. בטווח הארוך, המשמעות של הוכחת תאונת עבודה הזו היא כמובן פיצוי כספי. בין היתר, הפיצוי נקבע לפי חומרת התאונה ובהתאם למשאבים הכספיים הנדרשים לטיפול בה.

עוד כדאי לדעת שהביטוח של המוסד לביטוח לאומי חל על כל העובדים בישראל, לרבות עובדים זרים. חוץ מזה, העובדים השונים זכאים לתשלום דמי פגיעה, לפיצוי עבור ימי ההיעדרות מהעבודה ולמימון של הטיפול הרפואי. אם התאונה גרמה נכות, העובד אף יכול להיות זכאי לתשלום קצבת נכות.

התנאי הכי חשוב לניצול הזכויות לאחר תאונת עבודה הוא כאמור התייעצות עם עורך דין. ספציפית כשמדובר על עכו, מומלץ ליצור קשר עם משרד עורכי דין אולניק לינוי - ולשמוע פרטים נוספים בכדי שהם יסייעו לכם במימוש כל הזכויות המגיעות לכם על פי החוק.