כותרת
> C;
1/1
בריאות

"טראומה נפשית גורמת לחסימה אנרגטית שלעתים מתבטאת במחלה פיזית"

עכו בריאותפורסם: 22.11.20 , 12:37ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

ד"ר נעה סבג היא רופאת השיניים היחידה בישראל המאבחנת בשיני מטופליה בעיות רגשיות – בעזרת שיטת טיפול ייחודית. היא נולדה כנוצרייה ובגיל 14 כבר הייתה אלופת סרביה בקליעה למטרה ברובה וסגנית אלופת יוגוסלביה. בגיל 26 הגיעה לישראל, התגיירה והקימה משפחה עם גבר ישראלי

"ניסיתי לקחת פסק זמן מהמצב הקשה ביוגוסלביה שהתחוללה בה אז מלחמת אזרחים. האמברגו הכלכלי והאינפלציה הגבוהה לא נתנו תקווה לדור הצעיר לעתיד טוב יותר, וכתוצאה מכך עברה אחותי לניו-זילנד וחבריי וחברותיי התפזרו בעולם. בסוף שנת 1996 הגעתי לישראל כתיירת כדי לפגוש חברה שלמדה איתי רפואת שיניים ברומניה. התאהבתי בנופים, באנשים וכמובן במדינה. בטיולים שלי בחודשים הראשונים שלי בארץ התאהבתי בצבעוניותה ובאנשים שגילו כלפיי פתיחות. הצורך של הישראלים טובי הלב לעזור לי פשוט הקסים אותי. החלטתי להתגייר כדי להרגיש שייכת לעם היהודי ולהתחבר למסורת, לתרבות ולעם בישראל".

כך מספרת ד"ר נעה סבג, שנולדה ביוגוסלביה כתינוקת נוצרייה בשם לידיה דימיטרייביץ. מזה 26 שנים היא רופאת שיניים המאוהבת באסתטיקה של השיניים והפנים, ואף מציירת להנאתה ציורים נפלאים התלויים על קירות ביתה ובמרפאתה. ואולם מזה שנה וחצי היא לא רק עושה טיפולי שורש, סתימות שיניים וטיפולים סטנדרטיים – אלא גם מזהה אצל מטופליה בעיות רגשיות הגורמות לבעיות שיניים – בעזרת אבחון אנרגטי של השיניים הבעייתיות.

היא גדלה בעיירה קטנה בשם קלדובו, הנמצאת בפריפריה של סרביה וגובלת עם רומניה. יוגוסלביה הייתה אז רפובליקה שהורכבה משש מדינות ובהן סרביה. ד"ר סבג נזכרת כי "חיינו חיי רווחה, לא היה חסר לנו כלום ומדי שנה נסענו לחופשות בחו"ל. עם מותו של טיטו המנהיג החלה הרפובליקה להתפורר ולהתפצל למדינות עצמאיות. מלחמות קשות פרצו בין המדינות שהרכיבו את יוגוסלביה בין השנים 2001-1991, הסבו נזק רב, גרמו להרוגים רבים והכלכלה קרסה. למרות שחלפו כבר 20 שנה, עדיין יש בבלגרד מבנים הרוסים שלא שוקמו. עדיין, המשכורות נמוכות והעתיד מאתגר לצעירים מוכשרים ולאקדמאים. רבים מהם יעזבו את המדינה".

יום אחד בתקופת המלחמה, כשד"ר סבג עדיין למדה ברומניה שנה רביעית לימודי רפואת שיניים, המצב הכלכלי היה קשה ואביה שיתף אותה בקשייו. "הוא לא היה בטוח שיוכל לשלם לי את הלימודים לשנה החמישית, ולכן חיפש דרכים לא סטנדרטיות להשיג ולשלוח לי כסף כדי שאתקיים ברומניה ואסיים את לימודי הרפואה. המלחמה ואי-הוודאות גרמו לפחד ולפסימיות. אמנם, בעיירה הקטנה בה נולדתי, במזרח סרביה, לא הורגשה המלחמה באופן ישיר, אבל המצב הכלכלי הורגש חזק מאוד, כמו בכל המדינה".

האבחון של ד"ר סבג נעשה בשיטה ייחודית בשם שטיפה אנרגטית אותה למדה אצל ד"ר נאדר בוטו, קרדיולוג ומצנתר בכיר המשלב בין חוכמת רפואות עתיקות ורפואה מודרנית לכדי רפואה אינטגרטיבית-קונבנציונלית. דרך אגב, בשנים האחרונות היא גם אחראית על טיפולי השיניים של ד"ר בוטו, שפיתח שיטה – רפואה אינטגרטיבית מאחדת המתבססת על שילוב בין רפואה קונבנציונלית עם שיטות ריפוי נוספות (סינית, הודית, יהודית) המבוססים על צ'אקרות, מרידיאנים ורפואות עתיקות נוספות ששרדו אלפי שנים והוכיחו את עצמן.

ד"ר סבג: "כשאנו עוברים טראומה נפשית, היא גורמת לחסימה אנרגטית שלעתים מתבטאת במחלה פיזית. בשטיפה האנרגטית אנחנו מבינים ומטפלים במשבר ומאפשרים מעבר אנרגיה וריפוי. הטיפול מתבצע על מיטה טיפולית ועליה עובר המטופל מסע נפשי. זה מתחיל בזרמים העוברים בגוף ועובר תוך אירועים שצפים והיו משמעותיים בחיי המטופל. זה יכול להיראות אירוע מינורי, גם מגיל ילדות, שהיה משמעותי באותו רגע וגרם לטראומה כדוגמת פחד גדול. תוך כדי טיפול נוגעים בנושא, מעבדים אותו ולומדים לקבל אותו באהבה".

בגיל 12 החלה ד"ר סבג, אז לידיה, להשתתף בחוג קליעה למטרה ברובה. בזכות השקעתה הרבה והמדריך בורקו סטנקוביץ', שהיווה עבורה דמות חינוכית משמעותית, הגיעה להישגים מרשימים: בשנת 1984, כשהייתה בת 14, הוכתרה כסגנית אלופת סרביה בקליעה למטרה ברובה וכסגנית אלופת יוגוסלביה כולה. בגילים 14, 15 ו-18 זכתה בתארים ספורטאית השנה של אזור מזרחי של סרביה והייתה חלק מקבוצה שזכתה באליפות יוגוסלביה בקליעה למטרה. בזכות ענף ספורט זה היא קיבלה ערכים חשובים כמו: דיוק, שליטה עצמית, קבלת החלטות, תחרותיות, קבלת כישלון ועוד.

כבר מגיל צעיר היא נמשכה לתחום רפואת שיניים והתחילה ללמוד בתיכון לימודי סייעת לרופא שיניים, כהכנה ללימודי רפואת שיניים. "כבר כילדה ידעתי שאני רוצה לעסוק ברפואה ולרפא אנשים. ברפואת השיניים יש אפשרות להעלים כאב בצורה כמעט מיידית, ועבורי זו סיטואציה מעצימה הגורמת לסיפוק רב".

בגיל 15 נפרדה ממשפחתה ונסעה ללמוד בבלגרד. בשל ריבוי רופאי השיניים במדינה הקומוניסטית דאז הופסקו לימודי רפואת השיניים באוניברסיטה בבלגרד. בעקבות זאת היא נאלצה ללמוד רפואת שיניים במשך חמש שנים ברומניה במסגרת חילופי סטודנטים בין המדינות. היא שולטת בארבע שפות: סרבית, עברית, רומנית ואנגלית (היא גם למדה איטלקית). "לרומניה הגיעו ללמוד מכל העולם, מתרבויות ודתות שונות: ישראל, ארצות ערב, אפריקה וכמובן מכל אירופה. אז גיליתי שניתן למצוא מכנה משותף בין אנשים ואפילו להגיע לשלום עולמי".

עם סיום לימודי רפואת השיניים בשנת 1994, כשהיא בת 24 בלבד, חזרה ד"ר סבג לעיירה הקטנה בה גדלה כדי לעשות סטאז'. אחותה ווסנה הגישה מסמכי בקשת הגירה לניו זילנד, ואילו היא עצמה ניסתה את מזלה בעסק שלא הצליח באיטליה – ייבוא כיסאות דנטליות מאיטליה לקרואטיה. היא נפגשה עם אנשי עסקים ועם שר הבריאות של איטליה, אך האישורים לא היו מוכנים והנושא נדחה. כאמור, לישראל היא הגיעה בעקבות הזמנה מחברה ישראלית שלמדה איתה רפואת שיניים ברומניה. "מיד כשנחתתי בבן גוריון הבנתי שזו המדינה שאני רוצה לחיות בה. בחרתי לעבור תהליך גיור כדי להרגיש כמו כולם, ללמוד את המסורת היהודית ולהרגיש שייכת. בעקבות הסיפור התנ"כי על חמש בנות צלפחד, שקיבלו אישור מיוחד לגור בארץ הקודש בנחלת אביהן, בחרתי בשם נעה, אחת מבנותיו של צלפחד. מיד עם סיום הגיור הרגשתי שייכת למדינה ולעם. לישראלים יש המון רצון להצליח, לעזור, לפתח ולהתפתח וזה הכי מתאים לאופי שלי. ישראל היא בהחלט הבית שלי".

בתחילה היא עבדה במשך מספר שנים במרפאת שיניים של קופת חולים, ובשנת 2001 פתחה מרפאת שיניים במרכז המסחרי של מבנה לדיור מוגן "עד 120" בראשון לציון. מטופל שלה הכיר לה את יניב סבג, איתו התחתנה, ולשניהם נולדו הילדים איתי ורומי. גם הצעת הנישואין שהיא קיבלה קשורה לתחום עיסוקה: יניב בא לטיפול שיניים עם טבעת מתחת ללשון. כך, ללא משפחה גרעינית בארץ, ללא חברים מבית הספר, התיכון או הצבא, היא יצרה לעצמה מעגל חברים רחב שהפכו למשפחת בישראל.

לאחרונה חזרה ד"ר סבג מביקור מולדת בעיירה הקטנה בה מתגוררים הוריה, אותם לא פגשה תקופה ארוכה בשל התפרצות הקורונה. סרטון הווידיאו שהעלתה לפייסבוק ומתעד את מפגשה המרגש עם הוריה זכה לתגובות מרגשות רבות. למרות שהשיחה בינה לבין הוריה מתנהלת בסרבית, אי אפשר שלא להזיל דמעות כשצופים באיחוד המשפחתי המרגש ביניהם לאחר חודשים רבים שלא נפגשו.

ד"ר סבג: "בילדותי במדינה הקומוניסטית, הכתיבו לנו להיות אתאיסטים, אבל כיום אני מאמינה שהוא שם, שהוא קיים, סוג של ניצוץ בכל אחד מאתנו שעושה עבורנו את השינוי וקובע את עתידנו. הוריי נשארו לבדם בסרביה, ללא משפחה קרובה, כשחבריהם הולכים ומתמעטים. מנגד, הטכנולוגיה מאפשרת לנו לקצר מרחקים ולהיות בקשר צמוד. למרות שאחותי גרה עם משפחתה בניו-זילנד ודודתי בסלובניה מדי כמה ימים אנחנו מקיימות שיחת וידיאו משותפת, יש שם הרבה הקשבה, אהבה והומור".

כבר לפני 15 שנה היא שמה לב לכך שמגיעים אליה למרפאה הרבה בני זוג, שבאותו השבוע סובלים מעששת בדיוק באותה השן. תופעה מוזרה ומסקרנת. היא חיפשה לכך הסבר רפואי. לימים, בעקבות מחלה אוטואימונית ממנה סבל אחד מבני משפחתה, היא נחשפה לספר שכתב ד"ר נאדר בוטו ולשיטת הטיפול הייחודית שלו: שטיפה אנרגטית. חצי שנה לאחר מכן מצאה את עצמה בכנס רב משתתפים שהוא העביר. "בהפסקה הראשונה של הכנס שאלתי אותו על המחלה של קרוב משפחתי ועל משמעות הפגיעה של שיניים. הוקסמתי ממנו וקיבלתי תשובות וכיוון חדש, ואז ידעתי בוודאות שזה האדם שיוכל ללמד אותי כל מה שחיפשתי בחיי".

לאחר שסיימה ללמוד שש סדנאות שונות אצל ד"ר נאדר בוטו, היא מוסיפה לטיפול השיניים הכללי, אבחון נפשי המבוסס על לימודיה. . "כשאנו עוברים טראומה היא גורמת לחסימה אנרגטית שלעיתים גורמת למחלה. בשטיפה אנרגטית מטפלים במשבר ומאפשרים מעבר אנרגיה וריפוי זה משפיע גם על השיניים. כך למשל, שן בינה תחתונה בצד ימין יכולה לסמל משבר במשפחה מול זכר. שן טוחנת הראשונה העליונה משמאל מביעה פחד נטישה מצד נקבה. שן ניב כלואה – אי הבעת כעס. זה תחום מרתק. מטופלים המעוניינים לשמוע את האבחון, עושים את ההקשר מיד. יוצאים מהמרפאה כשמבינים איפה המשבר האישי שכנראה גם גרם לפגיעה דווקא בשן שטופלה בדרך הקונבנציונאלית. "זה סיפוק עצום", היא מספרת, "המטופל גם מקבל פתרון לכאב הפיסי וגם כיוון לכאב הנפשי. מכאן הדרך לפתור את משבר הנפשי קצרה".

ד"ר נעה סבג, מהו ההסבר לאבחון הזה ועל מה הוא מתבסס?
"מדובר בידע שנחקר במשך אלפי שנים: בכל שן עובר מרידיאן ובחלקן שניים המביאים לידי ביטוי משבר נפשי שאינו מעובד כראוי. ברגע שהשיניים נפגעות, זה הסימן לכך שהחיוניות כללית ירדה ושצריך לחזקה. חיוניות ירודה יכולה להמשיך ולפגוע בשן, גם לאחר שטופלה היטב. זו יכולה להיות הסיבה לדחיית שתל ותופעות שליליות נוספות בשן שטופלה. לכן חשוב השילוב הזה, הרפואה האינטגרטיבית הכוללת גם את חיזוק החיוניות. עושים זאת בעזרת שתיית מיץ של ירקות קשים, מרק עצמות בקר, ספורט אנאירובי, שינה בשעות מוקדמות ועוד. חשוב לציין שהשטיפה האנרגטית לא מבטלת את כללי רפואת שיניים המוכרים אלא באה כהשלמה להיבטים הנפשיים. שן לא יכולה להירפא מעצמה ברגע שנפגעה, ולכן הטיפול הקונבנציונלי והמוכר הוא הפתרון. עדיין הקפדה על היגיינה, בדיקה וניקוי אבנית פעמיים בשנה, זיהוי מוקדם וטיפול מוקדם הם המפתח לבריאות השיניים".

כשהיא נשאלת האם היא מאבחנת או מטפלת ברפואה משלימה, מעבר להיותה רופאת שיניים, היא משיבה: "יש לי ניסיון ברפואת שיניים כבר 26 שנים, אני אוהבת את המקצוע הזה וטובה בו. למטופל, שפתוח לשמוע גם מה עומד מאחורי הבעיה איתה הגיע אליי, אני מספקת אנאליזה נפשית למשבר שגרם לכך. מובן שלא כל אחד מתחבר או מעוניין לדעת מה המשבר העומד מאחורי הפגיעה בשן. חשוב לציין שלא מדובר רק באנאליזה, אלא בשיטות טיפול הכוללות גם טיפול בחרדה, בהרגעה ובהכלה. אני משלבת את כל מה שלמדתי עד היום: הרדמות בשיטות שונות ומכשירים שונים, בליעה של רוק להורדת חרדה, נשימות, דמיון מודרך ואפילו הקרנת אור בעין השלישית. בסופו של דבר, הניסיון מדבר בעד עצמו והטיפול הזה עושה את ההבדל ולא יוצר טראומה נוספת או כואבת. המטופלים יוצאים מאושרים, וכך גם אני. זה סיפוק אדיר".

היא מדגישה כי היא מעניקה למטופליה טיפול טוב. מתקדם ואיכותי גם בעזרת מכשירים רפואיים מתקדמים כמו: מכשיר הרדמה לשן בודדת (במקום הרדמה המרדימה חצי לסת), מכשיר צילום בקרינה מופחתת, סורק דנטלי המחליף את ה"פלסטלינה" בלקיחת מידות, טורבינות מהירות המפחיתות את הרטט והכאב בטיפול ועוד. גם החומרים מתקדמים, לרוב נטולי מתכות ורמת היגיינה גבוהה. עם זאת, היא מקפידה על המעטפת האנושית, החמה ומלאת החמלה הכוללת הסתכלות שונה על הגורמים לבעיות בשיניים ובחניכיים, כולל החיפוש למניעים שגרמו לכך.

ד"ר סבג מסבירה לגבי העלויות הגבוהות של טיפולי השיניים בישראל. "רפואת שיניים טובה, איכותית ומעודכנת, המשלבת ציוד מדויק לאבחון וחומרי טיפול מתקדמים, עולה הרבה כסף. המדינה אינה שותפה ולא משקיעה ברופאים ובמרפאות השיניים ואינה מסבסדת ציוד, שכירות וכו'. כל ההוצאות נופלות על בעל המרפאה שרוצה לעזור, לרפא ולהתפרנס בכבוד. אני משקיעה את כל כולי בטיפולים מתקדמים, משקיעה בידע, בחומרים איכותיים ובמכשירים מתקדמים. ועדיין, לעיתים, הלב שלי מחליט שלטיפולים או למטופלים מסוימים אני לא לוקחת תשלום – אלא תורמת את הידע והעבודה שלי לאנשים שבאמת צריכים עזרה".

לדבריה, הקורונה גרמה להרבה אנשים למתח מכל מיני סיבות: קיומיות, בריאותיות וכלכליות. "אני רואה יותר ויותר מטופלים הסובלים מבעיות של חריקת שיניים ונעילת לסתות. אז מה עושים? הבסיס לכך הוא מודעות לשחיקה ולמתח. בשלב הראשון מתאימים סד לילה חרוט איכותי ונוח ובאותו זמן לטפל בנפש בעזרת שטיפה אנרגטית. אני מאמינה שלכל דבר בחיים קיימת סיבה לכך שהופיע, וכך גם הקורונה. לדעתי, המשבר בא להעיר את האנושות מרדיפה אחר החומר, לחזור למקורות, לעצור ולהקשיב לעצמנו, לנשמה ולטבע. אני תקווה שהנגיף הזה יהיה מאחורינו בקרוב, שנשכיל להירגע, לנשום, להפסיק להתאכזב ולאהוב ללא תנאי".

היא מדגישה כי היא חווה התקדמות והתפתחות רוחנית, התמקדות ברוח והתייחסות לרגשות ולנפש. "אני רואה בטיפול האינטגרטיבי סוג של שליחות. מטופלים מגיעים עם בעיה בשן ויוצאים עם טיפול שיניים קונבנציונאלי וגם עם הבנת הקשר בין המשבר למחלה סיסטמית. על הדרך הם מקבלים מתכון למרק עצמות בקר להעלאת חיוניות והסברים על ספורט להעלאת האנרגיה בגוף. אני מאושרת מהזדמנות לשלב את שני העולמות במקום אחד ומבינה שמטופלים שמגיעים דווקא אליי הם הסימן לכך שיש לי הזכות לעזור להם".

דר נעה סבג, צילום: יהורם גלילי

דר נעה סבג, צילום: יהורם גלילי

דר נעה סבג, צילום: יהורם גלילי

דר נעה סבג, צילום: יהורם גלילי

דר נעה סבג, צילום: יהורם גלילי

דר נעה סבג וחברותיה לנבחרת הקליעה למטרה יחד עם המאמן, צילום פרטי

דר נעה סבג וחברותיה לנבחרת הקליעה למטרה בכתבה בעיתון סרבי, צילום פרטי

דר נעה סבג וחברותיה לנבחרת הקליעה למטרה באימון עם המאמן, צילום פרטי