כותרת
> C;
1/1
לימודים

איפה מומלץ ללמוד ערבית

עכו לימודיםפורסם: 17.06.20 , 14:54ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אנשים רבים מתעניינים בלימודי ערבית ושואלים איפה מומלץ ללמוד ערבית. אך לפני שאנו מחפשים את התשובה, כדאי שנשאל את עצמינו למה בעצם אנחנו מצפים? האם אנו מחפשים לימודי ערבית המתאימים למתחילים או לימודים למתקדמים; מהי מטרת הלימודים, כלומר האם נרצה לפתח אך ורק כישורי שיחה או שאנו רוצים ללמוד ערבית ברמה גבוהה כמו של מתורגמנים מקצועיים לצורך העניין; האם אנו רוצים לימודי יום או לימודי ערב; האם נרצה ללמוד ערבית ספרותית או ערבית מדוברת; האם אלו לימודי העשרה או לימודים לצורך פיתוח קריירה וכו’.

כל אלו הן שאלות חשובות שאנו קודם כל צריכים להפנות לעצמינו בטרם אנו מחפשים מקום מומלץ ללימודי השפה. לכל מוסד לימודים ישנה תכנית לימודים אחרת המתאימה למטרה אחרת.

ערבית מדוברת או ספרותית

השפה הערבית היא שפה כפולה. בפועל ישנו פער עצום בין שפת היום יום לבין השפה המדוברת עד כדי כך שהן התפתחו לכמעט שתי שפות שונות ובעלות כללים שונים. הערבית הספרותית היא השפה הגבוהה של הקוראן ושל התרבות והיא הגורם המאחד והמגדיר של העולם הערבי במונחים מסוימים. אך הערבית הספרותית היא אינה השפה הפרקטית שבה מתנהלת התקשורת היום יומית. אם תפנו לאדם ברחוב או תראו תכנית טלוויזיה בערבית, השפה שתשמעו היא הערבית המדוברת נושא הכפילות של השפה הערבית הוא מעניין מאוד ואף מושפע משינויים תרבותיים המתרחשים בעולם הערבי. אך בשורה התחתונה השפה הפרקטית שמוטב להקדיש לה את כל מאמצי הלימוד היא השפה הערבית המדוברת. לימודי ערבית ספרותית הם במידה מסוימת כמו לימודי ערבית בצורתה התנ“כית. האם תבינו מישהו שידבר אליכם בעברית תנ“כית? כנראה שלא. לכן כדאי להעדיף מכללות ללימוד ערבית מדוברת.

ערך מוסף ללימודים

כל מוסד לימודים שם דגש אחר על לימודי הערבית. כמובן שבכולם תלמדו לדבר ערבית, אך במקומות מסוימים שמים דגש על הכרות עם התרבות הערבית. לא רק שהכרות עם התרבות הערבית מקרבת אתכם אל השפה, היא גם הופכת את כל הלימודים למעניינים יותר עבור המשתתפים.

הרבה יותר נחמד ללמוד ערבית כאשר במהלך הלימודים תכירו גם פתגמים ערביים ותבינו את משמעותם ומקורם; ללמוד על החגים והמנהגים של הערבים ולהיחשף לכל העושר התרבותי אשר קשור לשפה. הכרות עם התרבות הערבית תסייע מאוד למי שאין לו שום רקע בנושא, אך היא גם הכרחית עבור מי שרוצה להכיר את השפה הערבית לעומקה.

ולבסוף כדאי שתקדישו גם מחשבה למתכונת הלימודים ושאלות פרקטיות לגבי תהליך הלימוד. רובנו אנשים עובדים ובעלי מעט מאוד זמן פנוי. אם זה המקרה שלכם כדאי לבחור בלימודי ערב קלילים אשר יאפשרו לכם ללמוד ולתרגל בלי להיות יותר מידי לחוצים. כמו כן כדאי לשים לב האם מציעים לכם תרגול נוסף ותמיכה מעבר לזמן השיעור.