כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

"הציור הוא מצבור של אנרגיה שמחכה לצאת החוצה ברגע הנכון"

עכו תרבות ופנאיפורסם: 16.12.22 , 11:29ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בתערוכה "בשני קולות" (אוצר: אריה ברקוביץ'), שתיפתח בשבת 10.12 בשעה 11:00 בבית האמנים ע"ש שגאל בחיפה, תציג האומנית רותי סגל עצים בשלל צבעים, גוונים וצורות

התערוכה "בשני קולות" של האומנית והציירת רותי סגל מחיפה (אוצר: אריה ברקוביץ', מנהל בית האומנים תל אביב) תיפתח בשבת 10.12 בשעה 11:00 בבית האמנים ע"ש שגאל בחיפה, שדרות הציונות 24. באירוע הפתיחה ישאו דברים ראש עיריית חיפה לשעבר יונה יהב והעיתונאי, הסופר והמשורר מרזוק חלבי. מדובר בשתי תערוכות מקבילות תחת אותו שם הנערכות באותו מקום עם האומן סלאח אלקרא, ששניהם מציגים ביחד במשך שנים, משני צדי הר הכרמל. בתערוכה מציגים כל אחד מהם את יצירותיו בקומה אחרת בבית שגאל, כשליצירותיהם יש אותם מסר וקווים אומנותיים.

רותי סגל: "חלק מהנושאים בציורים שלי מופשטים יותר, כשאיני יודעת אם אני שולטת בצבעים או שהם שולטים בי. רבים מציוריי נמצאים במקומות רבים בארץ ובעולם. הציור קיים בתוכי והוא מצבור של אנרגיה שמחכה לצאת החוצה ברגע הנכון. אנשים אומרים שהם מכירים את הציורים שלי מבלי להכיר אותי אישית. הציור הוא צורך קיומי לביטוי עצמי בצבעים ובצורות במקומות, שבהם המילים דלות ואין ביכולתן להכיל או לתאר. האומנות עבורי אינה הרפתקאה, אלא דרך חיים. ההשראה לציור נמצאת בכל עץ ובכל מקום בו אני נמצאת. העצים הם עבורי עולם שלם. הם מגיבים להתייחסות ולטיפול בהם, הם אסירי תודה ומגיבים בפרח או בעלה חדש. אני אוספת מראות ותמונות, והכול מתארגן בניסיונות העבר ובמחשבות על העתיד".

רותי סגל שואפת ללכת אחר המיית לבה. הציור שלה הוא מסע אל הטבע לחיפוש וכמיהה, רגש או געגוע, לעתים הוא שמחה מתפרצת ולעתים עצב וכאב. עיקר יצירותיה הן ציור ספונטני, חופשי ומשוחרר, כשהנופים הם חופשיים ופראיים למראה. עצי הכרמל כולם פורצים בסערה, כמו מאיימים לצאת מן הבד, הם מלאי תנועה כאילו היו רקדנים במחול שאותו רק הטבע יכול לספק.

מכלול יצירתה של רותי הוא מחזוריות של עיבוד מראות. מחלון ביתה שעל הר הכרמל היא סופגת אין סוף מראות מעוררי השראה. החורש והים על שלל גווניהם המרהיבים בכל עונות השנה היו ועודם מקור לא אכזב ליצירה מתפרצת וחסרת מעצורים. היא לא נותנת כותרת לציורים כדי לאפשר לצופה מרחב מחשבה ודימיון.

בתהליך ממושך היא עיבדה את נופי ילדותה ואת אזור מגוריה, ויצרה סדרות שלמות של גופי עבודות המקיימים דיאלוג מתמיד עם הבריאה. ביצירתה רבת השנים היא חוקרת את נושא העץ. כאמור, העצים מהווים מרכיב יסודי ביצירתה ומופיעים בשלל צבעים, גוונים וצורות, כשלכל אחד מהעצים אישיות משלו. השימוש, שהיא עושה בכל גוון וצבע, מעורר השתאות ומסביר באופן ברור וחד את חיבורה הבלתי מתפשר לטבע.

"מאז ומתמיד אהבתי לצייר את כל סוגי הנופים, אבל בתערוכה החדשה אני מציגה רק עצים. בשנים האחרונות ציירתי על בדים ציורים של עצים בגובה של מטר אבל ברוחב שונה. בתערוכה אני מציבה אותם זה ליד זה, במטרה לתת לקהל תחושה של צפיפות כמו ביער", היא אומרת.

בימים אלו היא משתתפת במיזם האומנותי "החיפאיות", שבמסגרתו מוצגות בגן האם בכרמל כרזות גדולות שעליהן מודפסות יצירות של אומניות שונות. תמיד היא ציירה ונמשכה לציור. היא עברה את כל מסלולי החינוך, דרך סמינר מורים ואף עבדה כמורה וכמחנכת במשך 17 שנה. מאז שסיימה את לימודי התואר באומנות, יצירה וחינוך הפכה ליוצרת שהאומנות היא מרכז חייה.

במהלך לימודי התואר באומנות יצירה באוניברסיטת חיפה למדה אצל אומנים מוכרים כמו: אבנר כץ, בתיה אייזנווסר ועוד רבים וטובים, שהיוו נקודת פתיחה לחיים סובבי אומנות. במהלך השנים השתלמה אצל אומנים נבחרים כמו: גרשון דוידוביץ', גרשון קניספל, ז'אק לוין ועוד.

במהלך השנים הציגה בתערוכות רבות ומגוונות בארץ ובחו"ל: במוסקווה ובסנט פטרסבורג, ובתערוכות במוזיאון עוקשי בעכו, במוזיאון לאומנות חדשה ברמת גן, בגלריית בן עמי ובבית האומנים בתל אביב, בבית האומנים על שם שגאל בחיפה, בעין הוד ובגלריות נבחרות ברחבי הארץ. עבודותיה נמצאות באוספים פרטיים בארץ ובחו"ל, כולל בהאדסון בניו-יורק, וניתן לראותן בספר מסכם על עבודותיה ובקטלוג שהוצא לאור במסגרת תערוכת יחיד שלה שהוצגה במוזיאון רמת גן.

במשך ארבע שנים שימשה רותי יו"ר אגודת הציירים והפסלים חיפה והצפון, ובמסגרת תפקידה תרמה רבות לפיתוח האומנות בחיפה ובצפון הארץ. בימים אלו היא ממשיכה בפעילות התנדבותית באגודה זו. היא שימשה אוצרת הגלריה לאומנות בדניה, חיפה, קידמה קשרים עם תלמידים צעירים לאומנות, סייעה להם להפיק תערוכות במגוון נושאים, ואף עוזרת לאומנים רבים לקדם את עבודותיהם.

היא מלמדת ציור בתשוקה רבה במשך שנים רבות. רותי: "בהתחלה לימדתי ציור בביתי הקודם בשכונת דניה בחיפה, ובהמשך עברתי לדירה קטנה יותר. התחלתי ללמד ציור במוסד 'חדרים' הצמוד לבית הספר הריאלי, שבו יש פעילות תרבותתית ואומנותית רבה מכל הסוגים. מזה כ-20 שנה אני מלמדת ציור במגוון טכניקות: רישום, אקוורל, שמן ועוד. יש שיעורים מובנים עם נושאים קבועים ויש שיעורים פתוחים. מדובר במפגשים שבועיים שבהם כל אחד מחליט על דרכו האומנותית. התערוכה מהווה סיכום לעשייה האומנותית שלי בשנים האחרונות עם נקודת מבט לעתיד".

לפרטים על התערוכה:


התערוכה "בשני קולות" של האומנית והציירת רותי סגל ושל האומן והצלם הדרוזי סלאח אלקרא, (אוצר: אריה ברקוביץ') תיפתח ביום שבת בשעה 11:00 בבית האמנים ע"ש שגאל בחיפה, שדרות הציונות 24.
באירוע הפתיחה ישאו דברים ראש עיריית חיפה לשעבר יונה יהב והעיתונאי, הסופר והמשורר מרזוק חלבי.
שעות ביקור בתערוכה:
יום ראשון - 14:00-10:00,
יום שני - 19:00-16:00,
יום שלישי - 14:00-10:00,
יום רביעי - 14:00-10:00,
יום חמישי - 14:00-10:00, 19:00-16:00,
יום שישי - 16:00-12:00,
שבת – 14:00-10:00.
התערוכה תינעל ב-7.1.23.
ליצירת קשר עם האומנית רותי סגל:
טל': 054-7500905,
ruthyhock@gmail.com.האומנית רותי סגל, צילום פרטי 

יצירת אומנות של רותי סגל, צילום פרטי 

יצירת אומנות של רותי סגל, צילום פרטי

יצירת אומנות של רותי סגל, צילום פרטי