כותרת
> C;
1/1
התפתחות אישית

האומן שמתעד את המדבר

עכו התפתחות אישיתפורסם: 07.11.22 , 12:55ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

האומן הרב תחומי והפסל גדעון שני מציג בבית שאגאל בחיפה קיר עם ציוריו העוסקים במדבר ובדייריו. בתערוכה "Desert" בבית האמנים תל אביב מוצגים ציורי נוף שלו בסגנון ריאליסטי, ובבית האמנים בכפר סבא מופיע מיצב אומנותי על הממצאים ממערת אגרות בר כוכבא

האומן הרב תחומי והפסל גדעון שני מצייר בסגנון ריאליסטי ומשתמש בצבעי מים, בצבעי אקריליק ובעיקר בצבעי שמן המופיעים אצלו בציורי נוף, דומם ודיוקנאות - בעיקר נופי הנגב על צבעיהם המיוחדים. ציוריו הישירים נראים כאילו צוירו בשטח, והם מבטאים קרבה לטבע, תוך שהם מעוררים תחושה של ביקור בחורשה או בגבעות. "יופיים הקסום של נופי הדרום הפכו לסביבת חיי הפיזית, המנטלית והרגשית", הוא אומר.

כתושב ותיק בנגב נחשפים בציוריו נופי הנגב, שהם עיקר הייצוג בציוריו, שמלוא עושר הגוונים הגלום בהם. בציוריו מתגלה הנגב כארץ מלאת צבעים, עושר של צורות וחיבורים בין צמחייה לנוף. ציוריו מבודדים מקטעי נוף מסביבתם הרחבה יותר, מאפשרים להתמקד במבטים ספציפיים ומסייעים לצופה לראות לעומקו את הטבע מסביב.

אומר האומן הרב תחומי והפסל גדעון שני, שבסופ"ש האחרון נפתחה התערוכה שלו "Desert" (אוצרת: דניאלה טלמור) בבית האמנים תל אביב ותוצג עד ל-30.11. במקביל, הוא יציג בבית האמנים בכפר סבא מיצב אומנותי, המתאר את הממצאים שהתגלו במערת אגרות בר כוכבא, שחלקם התגלו על ידי חיילי יחידת הסיור של הנדסה דרום שהקים בזמנו. כמו כן, בבית שאגאל בחיפה יוצג קיר עם ציורים של גדעון שני העוסקים במדבר ובדיירי המדבר.

גדעון: "בגיל 67, לאחר שיצאתי לגמלאות ממשרד הביטחון, התגלה כישרון הציור שלי. התחלתי ללמוד אומנות במכללה האקדמית לאמנות חזותית, והצגתי בתערוכה ראשונה בגיל 70. מאז ועד היום הצגתי את יצירותיי ב-20 תערוכות יחיד והשתתפתי בכ-60 תערוכות קבוצתיות. בגיל 77 גיליתי את עולם הפיסול והפכתי לפסל המפסל פסלים על סיפורי התנ"ך. כולם שואלים אותי: 'איפה ציורי המלחמה?', אבל כמעט ואין לי ציורי מלחמה, אלא ציורי נוף המשדרים יופי ושלווה, שלשמחתי נמכרים היטב".

גדעון שני משמש כיום כחבר ועד מנהל באוניברסיטת בן גוריון וכיו"ר ועדת הביקורת של האוניברסיטה. בשנת 2006 הוענק לו עיטור יקיר העיר באר שבע, בשנת 2014 הוענק לו עיטור מגן ראש העיר באר שבע לארגונים מצטיינים, והוא זכה גם בעיטור יקיר צוות ארצי.

פסליו של גדעון שני עוסקים בדיוקנאות אקספרסיביים ומושפעים רבות מסיפורי התנ"ך ושואבים מהם תמות של גבורה והקרבה, ואף מעוגנים במסורת הפיסול הריאליסטי. יצירותיו נשאבות מיופיים המרתק והרומנטי של נופי הדרום, שבמחיצתם חי מעל חמישה עשורים, והיוו עבורו סביבת חייו הפיזית, המנטלית והרגשית. שמות העבודות שלו הם כשמות נופים ומקומות במדבר הישראלי: גבעות גורל, סובב באר שבע, תאומים סיאמיים שלעולם לא יפרדו: עומר ותל שבע, השיטה בערבה, חוות בודדים, חולות חלוצה, רהט וכדומה.

לדבריו, המפגש שלו עם הנוף הוא מפגש של שייכות ומחויבות, ולא של צופה מהצד: שייכות להיסטוריה של אבותינו שנדדו כאן לפני אלפי שנים, שייכות לתושבי המדבר שנדדו לכאן לפני מאות שנים ושייכות לתושבים הגרים כאן היום. הוא אף עסק בפעילות מבצעית באותם אזורים שבהם לחמו אבותיו לפני שנים רבות. "יופיים הטהור והבראשיתי של מרחבי הנגב, מהמכתש הגדול על צבעיו וצורותיו הקוסמיות ועד לנופי סדום, המטילים אימה וכישוף על המתבונן, מרתקים אותי ומזינים את יצירתי. הפעילות המבצעית במדבר כמפקד יחידת סיור קירבה אותי לעבר היהודי של המדבר - ממצדה, דרך מערת בר כוכבא שבה הייתי שותף למציאת אגרותיו, ועד להר הקנאים".

גדעון, אומן הפועל למען הקהילות שבהן הוא חי ויוצר, הוא בעל תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת בר אילן, תואר שני במדעי החברה והמתמטיקה מאוניברסיטת חיפה, בוגר בית הספר לפיקוד ומטה, מוסמך המכללה לביטחון לאומי בהצלחה יתרה ובוגר המרכז לאמנות חזותית במכללה האקדמית לחינוך קיי בבאר שבע. הוא יליד כפר סבא ומתגורר בה כיום. אביו המנוח אלתר היה צייר בוגר בצלאל ועסק בציור, וגדעון זוכר עד היום כיצד כילד היה מסתובב עם אביו שצייר את דיירי ודיירות השכונה. לאחר שמשפחתו עברה לחולון ילדותו עברה בחולון, והוא אף למד אומנות בתיכון קוגל אצל האומן ישראל פלדי, שלימים זכה מספר פעמים בפרס דיזינגוף.

גדעון התגייס להנדסה קרבית, סיים קורס מ"כים וקורס קצינים בבה"ד 1. הוא הקים את יחידת הסיור הראשונה של הנדסה קרבית בפיקוד דרום, ועבר איתה גיבוש בסיירת שקד ובהמשך פעל במסגרת הסיירת. באותה תקופה הכיר את אתי, אשתו לעתיד, ולשניהם נולדו דנה, מורה ליוגה הנשואה לפיני ולהם שני בנים ובת: יואב, רותם וסתיו, ושירלי, פסיכולוגית הנשואה לאורי ולהם שני בנים ובת: עומר, דותן ואביה. בשנת 1960, לאחר תקופת ההכשרה בסיירת שקד, חזר גדעון עם יחידת הסיור של הנדסה בפיקוד דרום ופיקד עליה כחלק מכוח משימתי במדבר יהודה.

בשנת 1960 סייעו גדעון וחיילי יחידת הסיור של הנדסה לחפירות במערת האגרות בנחל חבר, שאותן ניהל פרופ' יגאל ידין עם משלחתו הארכיאולוגית. בהמשך צורף כקצין הנדסה לצוות מיוחד, שהוקם לטיפול בחדירות חוליות מחבלים מהגבול עם מצרים, ירדן ולבנון, ונפצע בפעילות מבצעית עם מפקד סיירת צנחנים. שניהם אושפזו בבית החולים סורוקה והחלימו.

במהלך הקריירה הצבאית שלו הגיע גדעון לדרגת אלוף משנה, ושימש, בין היתר: מפקד פלוגה בגדוד 601 של הנדסה, מפקד גדוד הנדסה 604, מפקד מתקן האימונים בבית נבאלה, בנחושה ובערד שאותם הקים, פיקד על בית הספר לקציני הנדסה, היה מפקד אוגדת ההונאה של צה"ל ומפקד בסיס הנדסה 276. הוא השתתף במבצעים צבאיים רבים ובמלחמות ישראל: במלחמת ששת הימים שימש מפקד פלוגת הנדסה בחטיבה המשוריינת 520 ולחם איתה במתלה, במלחמת ההתשה שימש קצין הנדסה אוגדת סיני ועסק בהקמת ביצורי קו בר לב, בביצורי הדרכים ובסלילת הדרכים לתעלת סואץ והיה שותף מלא להכנות שנעשו לקראת צליחת תעלת סואץ, ובמלחמת יום הכיפורים שימש כסגן מפקד כוחות הנדסה בצליחת תעלת סואץ.

הוא לא ישכח כיצד ב-6 באוקטובר 1973, כשהיה סטודנט לכלכלה באוניברסיטת בר אילן במהלך שירותו הצבאי, קיבל שיחת טלפון מגיסו ג'וני (אהרון טנא) ז"ל שהודיע לו כי עומדת לפרוץ מלחמה הערב וביקש שיגיע בהקדם לסיני כדי לשמש כסגנו. "לא חשבתי הרבה, ארזתי ונסעתי לסיני. כבר בשעות הצהריים פרצה המלחמה. ב-16 באוקטובר 1973 פיקד ג'וני על הקמת הגשר הראשון, גשר הדוברות. למחרת, ב-17 באוקטובר, הוא פיקד על הגשר השני. ב-18 באוקטובר, במהלך הקמת גשר הגלילים, הוא נהרג. הוא קיבל ציון לשבח במלחמת ששת הימים כשנלחם בקרב הירואי עם פלוגתו בעמק דותן, ולאחר מלחמת יום הכיפורים קיבל את עיטור המופת".

לאחר שירותו הצבאי רב השנים השתלב גדעון בעבודה בכימיקלים לישראל, והקים בה חברת בת שעסקה בהובלת האשלג ברכבת במקום משאיות. בהמשך מונה למנהל חטיבה במשרד הביטחון. לצד עשייתו באזרחות הוא עסק בפעילויות התנדבותיות רבות למען החברה והקהילה, ותמיד ראה כחובה את הצורך לעסוק במקביל לעבודתו בפעילות התנדבותית לקהילה שבה הוא חי.

במסגרת התנדבותית זו שימש סגן וממלא מקום ראש מועצת עומר. בהמשך נקרא לשמש במשך חמש שנים בוועדה הקרואה של האלוף במיל' עמרם מצנע בירוחם, ואף שימש יו"ר אגודת הפסלים והציירים של באר שבע והנגב. לאחר מכן מונה ליו"ר הוועדה הארצית שבחרה והמליצה בכל נושא הביטחון והבטיחות ברמת חובב והמלצותיה יושמו בהמשך. במקביל לכל פעילות זו, שימש יו"ר ארגון גמלאי צה"ל במחוז הדרום במשך 30 שנה והקים שמונה סניפים מבאר שבע ועד אילת. בנוסף, לימד ציור במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע.

התערוכה "Desert" של האומן גדעון שני (אוצרת: דניאלה טלמור)
מוצגת בבית האמנים, רחוב אלחריזי 9, תל אביב עד ל-30.11.
שעות ביקור בתערוכה:
א' – סגור,
ב'-ה' 10:00 - 13:00
, 17:00-19:00,
ו' 13:00-10:00
שבת 14:00-11:00.

האומן הרב תחומי גדעון שני, צילום יחצ (1)

היצירה תאומים סיאמים של גדעון שני המוצגת בבית האמנים בתל אביב, צילום פרטי (1)

יצירה של גדעון שני המוצגת בבית האמנים תל אביב, צילום פרטי (1)

יצירה של גדעון שני המוצגת בבית שאגאל בחיפה, צילום פרטי (1)

מיצב אגרות בר כוכבא של גדעון שני המוצג בבית האמנים כפר סבא, צילום פרטי (1)